| vladnicolae2 a întrebat:

Ziua buna!
Spuneți mi și mie cam câti w consuma pe ora un monitor de 24kwh/1000h?
Dacă va ajuta este un monitor odyssey g5 de la Samsung.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Consumul mediu este de 24 Wati.

Si nu se zice "Wati pe ora".

| relian a răspuns:

Esti sigur ca monitorul ala e asa cum spui 24 kw? laughing Se pare ca e un monitor, care are si functie de incalizrea locuintei, la kw aia mai si ramane ceva.
Ma uitai si la specificatii, scrie ca ar consuma maxim 59 watt.Asta e tot, atit consuma maxim, adica daca ai folosi acel monitor intruna timp de o ora, fara sa intre in sleep mod, sau alt mod, atit consuma 59 watt.

Avind in vedere ca 1 kw = 1000 watt, 59 watt cit consuma, este putin.

Nu stiu ces cu cifrele alea ce ai scris tu, de pe unde leai luat, nu-i nimic clar ce ai bagat tu acolo.

Asa daca ar fi legat de electricitate, spune ca merge la 110-240 volt, consumul maxim 59 wat, consumul in sleep mode = 0.5 watt, consumul in off mode = 0.5 watt.

Da acolo destule date, de orice tip, de la greutate, la stiu si eu culoare etc.

| KovacsB a răspuns:

Consuma in medie 40W pe ora.
Consumul maxim este 56W dar depinde de luminozitate.
la 2, 5 ore pe zi pe luna ar veni vreo 2 lei si 50 de bani aproximativ.