| AndreeaEM a întrebat:

Cati watti consuma: un computer, un frigider, centrala termica, televizorul, masina de spalat? un watt e echivalentul a cati kw? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pe fiecare aparat este trecut consumul.
Problema este la maşina de spălat care în funcţie de programul ales consumul se încadrează într-o plajă foarte largă. Este legat de timpul de spălare şi temperatura aleasă.
La celelalte aparate diferenţele între maxim şi minim sunt mai mici ( Tv, frigider, etc ).
1000 W = 1KW
La aparatele electrocasnice se calculează în waţi - oră.

| SSWK a răspuns:

Toate datele, legate de consumul unui echipament electronic si/sau electrocasnic, se gasesc in documentatia tehnica a acestuia. Adauga o marja de eroare de +/- 10%, de cele mai multe ori + si cam asta-i consumul.
Sau iti poti cumpara prize ECO, cu afisaj LCD, care-ti spun exact CAT consuma un echipament. Cea mai simpla solutie.

| alexutzu1981 a răspuns:

Daca te intereseaza un total, undeva la100kw/luna consumi cu conditia ca aparatele sa nu fie mai vechi de 5-7 ani. Daca te intereseaza consumul la fiecare in parte, sunt aparate de masura.

| coco747up a răspuns:

1 KW = 1000 WATTi.
Totul depinde de clasa energitica a electrocasnicelor.
De explemplu daca ai monitor CRT consuma vreo 100 W/ora pe cand un monitor LCD in jur de 25 W/ora.si tot asa...depinde mult de clasa energetica si marime. Sper ca am fost de ajutor