| nukeyly a întrebat:

Ce alte precautii mai poti lua inainte de eveniment cand faci update de bios, sa pui un UPS(intre retea si pc) sa-ti tina curentul in limite pe timpul procesului este bine?
Cat timp dureaza procesul 5 min, 1ora, ore?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dual BIOS înseamnă că există două cipuri de memorie care stochează BIOS-ul: unul stochează BIOS-ul principal și celălalt BIOS-ul de rezervă.

Deci da se incarca automat biosul de rezerva in caz in care cel principal este facut praf, pe de alta parte cred ca te va intreba prin afisaj si va trebui sa dai un simplu enter sau sa selectezi din sageti

| sierra1 a răspuns:

"Cat timp dureaza procesul"

max 2-3 minute

| sierra1 a răspuns:

"sa pui un UPS... timpul procesului este bine?"

bine zis!

| Digikey a răspuns:

Dureaza 20 de secunde sa rescrii un bios.Nu cred ca este nevoie de UPS.Asta inseamna sa fii cel mai ghinionist om de pe planeta sa se opreasca curentul fix cand faci tu update.

| nukeyly explică:

Daca placa de baza are dual bios(asta e ceva back-up cred) si primul bios sa zicem ca-l strici la update, atunci al 2-lea bios il repara pe primul la restart sau cum se procedeaza in cazul asta?

| nukeyly explică:

Ce alte precautii mai poti lua inainte de evenimet?