| SERIALS a întrebat:

Ce aplicatii de invatat engleza si italiana folositi pe telefon? Va plac? Plusuri si minusuri?

5 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Eu zic sa te apuci sa vezi filme in engleza si italiana, si iti spun cu mana pe inima ca in cel putin 1 an o sa fi as, engleza am invatat-o de pe internet, filme si jocuri video fiindca la scoala nu stiam o boaba de engleza si nu imi placea sa invat de la scoala, si eu doresc sa invat italiana si ma gandesc sa ma uit la cateva filme si ceva videoclipuri in italiana.

| NotNamed a răspuns:

Dualingo

| SERIALS explică (pentru DarthNiger):

Cu italiana stau bine, dar as vrea sa o invat si mai bine, vizionez filme si seriale in italiana, inteleg mai tot dar tot dau de cuvinte noi, macar le inteleg sensul, chiar daca nu inteleg unele. In schimb cu engleza stau prost dar urmaresc video Dhar Mann, video scurte cu povesti, mesaje de viata, au si subtitrari, iar cand nu cunosc vreun cuvant caut traducerea.

| dannyel86 a răspuns:

Duolingo. Eu am invatat cate putin din germana datorita lui. E versatil, pentru ca poate fi folosit contul si pe browser (pc/laptop), dar si ca aplicatie pe telefon. E diversificat, pentru ca are si text, imagini si redare audio.
Si chiar instrumente care iti verifica pronuntia.

| StefanE2019 a răspuns:

Eu am învățat engleză bine cu ajutorul jocurilor video, a filmelor și a știrilor in limba engleza.