| AvalohAlyn a întrebat:

Ce plusuri si ce minusuri ati da invatamantului romanesc?

Răspuns Câştigător
| dreamnow a răspuns:

Of... cate am de spus pe tema asta laughing). Cum am mai spus si in alta intrebare, eu am facut generala intr-o scoala centrala care avea si liceu toeretic bun deci nu am fost pe la periferie. Spun asta pentru ca la noi "ar fi trebuit" sa isi dea profesorii macar putin silinta insa unii nici macar nu veneau la scoala cateva ore la rand. Majoritatea ne scoteau ochii cu faptul ca desi erau raciti sau se simteau rau au venit TOTUSI la scoala pentru noi... si dupa nu faceam nimic toata ora laughing). La noi era o relaxare totala ca sa zic asa, la majoritatea orelor. In schimb la alte 2 materii (geografie si istorie) profesorii erau frustrati si rai si sadici si stricau mediile la absolut toti copii, indiferent cat scriai sau cat invatai. Cei mai rai sunt cei de la materiile insignifiante, de ex civila sau latina pentru ca sunt cei mai frustrati din cauza neimportantei materiei lor asa ca isi "dovedesc" superioritatea prin stricarea mediilor. Singurul coleg din clasa care a reusit pana intr-a 8 sa aiba 10 pe linie a primit un 8 si un 10 de la profa de LATINA chiar daca invatase, pentru ca acea persoana considera ca niciun copil nu merita 10 pe linie. Asa ca a ramas cu media 9.99. Singura profesoara mai buna a fost cea de romana. Per total, numai -.

1 răspuns:
| Glumet a răspuns:

Minusuri: multa teorie si putina practica, de aceea multi absolventi nu-si gasesc de lucru