| Anonim9118 a întrebat:

Ce contează la un display WVGA TFTLCD/IPS LCD să nu se vadă pixelat? De exemplu un display 4" inch cu 480X800 și 233 PPI este ok? La ce poate fi folosit un astfel de display?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Ti-am spus si in postul trecut:
ecranele de genul acela sunt destinate dispozitivelor medicale sau industriale (le poti integra intr-o masina de spalat, frigider, cuptor cu microunde, sau orice altceva,
si asta DOAR DACA are si ecran tactil, pentru ca epoca ecranelor fara touchscreen a cam apus in astfel de dispozitive. Totul trebuie sa fie controlabil cu degetul)

Cel mult textul se vede decent pe ele, nu pozele sau video.

Un ecran de 4inch e mult prea mic pentru a viziona imagini pe el.
Iar PPI-ul e bine sa fie in jur de 380-400, daca nu vrei sa vezi pixelii.

Colac peste pupaza, nu vei putea lega acel ecran la nici un dispozitiv, daca nu esti un bun electronist cel putin (un electronist ar fi stiut din start la ce poate fi folosit, nu ar mai fi intrebat).

Nu are nici macar mufa potrivita pentru Raspberry.

Daca doresti ceva pentru rulat poze, ia o tableta mai veche
(de 7-8 inch, cu 1280x720 sau 1920x1080)