| AnonimFaraPereche a întrebat:

Ce este NFC? Imi apare activat pe telefon.

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NFC-ul te ajuta la transferul dintre telefonul tau si un alt telefon sau aprat cu NFC (casti, boxe, etc).
NFC (near field communication) este o tehnologie ce are la bază binecunoscutul RFID (radio-frequency identification). Acestea din urmă sunt cipuri pasive, implementate în diferite obiecte, ce se activează atunci când trec printr-un câmp electromagmentic. La activare, ele transmit pe o distanţă foarte scurtă o anumită informaţie. NFC funcţionează în ambele sensuri. Modulul integrat în telefoane mobile poate să citească şi să trimită informaţii în acelaşi timp, de la o distanţă de câţiva centimetri. GSM Association a standardizat implementarea modulului NFC în telefoane mobile, însă nu toţi producătorii aderă la aceste standarde.

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

NFC e un protocol de comunicatie point to point proximity
NU, NU MERGE PE CASTI, BOXE ETC... chiar daca a nimerit bine Salonatul pentru ce sunt initialele NFC, boxele si castile sunt pe bluetooth, NU NFC (Salonatul daca ai chef sa ma contrazici, sunt numai ochi si urechi, da-mi un link cu casti sau macar boxe NFC)

ce poti sa faci cu el: poti sa trimiti o poza (de ex.) de pe un telefon pe altul, punand fiecare telefon spate in spate, si asta fara un protocol de idetificare/securitate/encryptare care sa iti faca capu' calindar
poti sa printezi punand telefonul pe o imprimanta care are NFC fara sa stai sa bagi parole de WiFI si sa instalezi imprimante
poti sa deschizi o usa cu telefonul, lipind spatele telefonului de usa
ETECETERA
ce are NFC in afara de telefon: Cardurile Bancare, cardurile RATB, pasapoartele

daca nu ai nimic din cele de mai sus, poti sa il dezactivezi cu brio, mananaca baterie degeaba (oricat de putin ar manca)

| IMihaitza a răspuns:

NFC sau Near Field Communication (comunicare în câmp apropiat) este un set de standarde de comunicare fără fir, pe distanțe foarte scurte, cu consum redus de energie, ce permite ca două dispozitive să comunice între ele, atingându-le unul de celălalt ori punându-le unul lângă celalalt, la o distanță de maxim 10 centimetri.