| Reimi5 a întrebat:

Ce este o imagine iso si cum as puteao folosi?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

O imagine ISO este o arhiva. Depinde de imagine, daca e bootabila sau nu. Poate fi deschisa cu winrar sau programe specifice PowerISO, UltraSO... Daca ISO e bootabila (anumite programe, sisteme operationale, jocuri) poate fi "montata" cu programe speciale care instaleaza drivere virtuale (Deamon Tools, PowerISO, MagicDisxk) si instalezi acele programe sau jocuri.

1 răspuns:
| uselessguy a răspuns:

De obicei un fisier.iso (spre exemplu windows.iso) se arde (instaleaza) pe un CD/DVD, dar poti deschide un fisier.iso fara CD folosind Daemon Tools Pro. Dai dublu click pe fisierul.iso, daemon monteaza imaginea (ca si cum ar fi o partitie) si dai dublu click
( o gasesti in computer unde este si local disk Chappy