| Xmen22 a întrebat:

Ce fel de baterii trebuie pentru aparat auditiv, merge cu baterii normale de la magazin?

8 răspunsuri:
| nutuxcristian a răspuns:

Salut. Philips ZA13 Zinc Air de 1.4V

| Yuoia a răspuns:

De la magazin. Dar de marimea potrivita, nu de oricare. Mergi la magazin cu bateria veche sau mai bine cu aparatul sa vezi daca se potrivesc.

| Xmen22 explică (pentru Yuoia):

Se poate strica aparatele daca nu le-am mai folosit?

| Mirel4412 a răspuns:

Pentru un apart auditiv iti dai seama ca nu poti sa i pui bateri AAA... Cumpara un set cu 15 baterii mici pe care le gasesti la orice supermarket, mai mult de 10 lei nu e si ai multe marimi de baterii micute.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de modelul aparatului auditiv.
Majoritatea aparatelor mai noi foloseste baterii tip "AG3" (inlocitori: "LR41", "192", LR736", 384/392).
Cel mai bine este sa mergi cu aparatul la o firma care se ocupa cu aparate auditive, ei iti vor spune exact ce baterie se potriveste si iti pot si proba (eventual si reprograma) aparatul.

| Yuoia a răspuns (pentru Xmen22):

Aparatul auditiv? Teoretic, nu. Dar nu stiu exect cum functioneaza. Vad doar la un batran din vecini.

| Xmen22 explică (pentru Bula):

Se poate strica aparatele daca nu le folosești o perioada de timp?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Xmen22):

Bateriile se pot descarca daca nu sunt scoase din aparat, fiindca are un consum minim.
Bateriile "se slabesc" (chimic) si daca nu sunt folosite. Durata de asemenea "slabire" depinde de tehnologia bateriei. Bateriile normale moderne au garantia de 1-2 ani. Bateriile alcaline tin cativa ani (fara consum sau cu consum mic), iar cele de litiu tin mult mai mult (chiar si peste 10 ani), la consum foarte redus (de exemplu pentru functionarea ceasului intern a unui calculator).

Aparatele se pot strica soar daca bateria curge in interiorul lor, pe circuite electrice si electronice (ceea ce se intampla la bateriile normale, de zinc).