| Noemy99 a întrebat:

Hey.deci am un aparat foto digital Cannon Power Shot A580 AiAF...si merge cu baterii. I-am luat acumulatori cu incarcatorn si vreo 2 -3 ani i-am folosit aceia. apoi din greseala matusa mea a aruncat 2 baterii din acelea la gunoi si am ramas doar cu 2. un timp aparatul a mers doar ca batetriile nu se mai incarcau(la aparat scria ca sunt descarcarte bateriile). Dupa ceva timp am mers la un magazin si am luat 2 baterii normale care se potriveau la aparat. le-am bagat in aparat si mi-a aratat ca se descarca.de abia daca fac 2 poze si imi apare "schimbati bateriile". Ce are aparatul meu? Trebuie sa il duc la reparat sau e din vina bateriilor. app:am gasit si o baterie mai micuta, rotunda. ce e aceea? plzz rasp murgent.

5 răspunsuri:
| Otti12 a răspuns:

Eu in locul tau as merge la un centru sau undeva unde sa intreb pe cineva ce sa fac...big grin

| Adrian_Bogdan_Stoian_1989 a răspuns:

Toate aparatele foto folosesc baterii Alkaline pentru ca cele obisnuite nu au suficinta energie pentru un aparat. Sau acumulatori de "x" MiliAmperiOra (mah). Recomandat acumulatori de 1100 mAH si setat din aparat ca folosesti alkaline sau acumulatori...

| Noemy99 explică (pentru Adrian_Bogdan_Stoian_1989):

Eu am acumulatori...dar dupa ce ii scot de la incarcat (dupa vreo 15 orelaughing)le bag in aparat si fac cateva poze si arata ca sunt descarcatesad

| Noemy99 explică (pentru Adrian_Bogdan_Stoian_1989):

Si bateriile pe care le-am luat de la magazin sunt alkaline

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Noemy99):

Is de proasta calitate acumulatorii (sau incarcatoru nu are pontiometru sau cum ii zic si ai supraincarcat bateriile si acum s-a dus, parerea mea). In caz ca incarcatoru sau aparatu(daca-l incarci in el) nu are led care sa se stinga cand il incarci, niciodata, nu le lasa mai mult de 3 ore.Cel mai sigur aparatu nu are nimic.Cumpara baterii noi si nu uita, ORICE FEL DE BATERII AR FI, TREBUIE FORMATATE.Iti zice ala de la magazin.De obicei(Standarul) trebuie lasate 12 ore de 3 ori. Evident intre descarcari folosesti bateriile normal, nu le suprasoliciti sa se descarce mai rapid(desi ca fata, la cate poze faceti, nu stiu cat or sa tina oricum happytongue), altfel dai naibi toata treaba si in loc sa tina pentru 300 poze, tine pentru 30 doar.La fel cum la masini,motociclete, camioanele noi, primele cateva mii de KM nu ai voie sa depasesti o viteza, ca sa se obisnuiasca motoru, asa e si la baterii.In caz ca nu-ti zice nimic, intreaba tu, daca trebuie 12 ore sau timp personalizat(pentru bateriile respective). Sper ca te-am ajutat. Ceao :*