| TudorFox a întrebat:

Ce inseamna cand ti se incarca prea greu telefonul?

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pot fi mai multe cauze și soluții.
1. Ai schimbat încărcătorul și nu este cel original. Trebuie să ai încărcătorul original special pentru telefonul respectiv.
2. Repornește telefonul.
3. Formatează telefonul (nu uita să salvezi tot de pe el).
4. Folosește hard reset dacă prin formatare nu se văd schimbări mai bune (și aici trebuiesc salvate datele).
5. Dacă tot greu încarcă, du-l la service.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Se pare ca dumniedzau nu te-a luminat cu a sasea solutie/ipoteza, care ar fi trebuit sa fie prima: cablul sau conectorii au probleme. Legat de incarcatorul original, aberezi cu mare stil. Vezi de exemplu mizerabilii de la Samsung, care vind telefoane ce se pot incarca cu 45 W(Galaxy Note 10+, de exemplu) dar au incarcator de 25 in cutie ca dotare standard. P.S. De aberatiile cu formatatul si hard resetul nici nu mai discut...

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu s-a specificat modelul telefonului; și nici nu cred că este vorba de cel menționat de tine.
Eu înțeleg că problema a apărut pe parcurs.
De asemenea eu cred că curentul intrat în telefon este controlat și de soft. De aceea am menționat de reset și hard reset.

| awspam a răspuns:

Nu ai curent suficent la incarcator 1a 2a? amperi

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că trebuie să cumperi unul nou!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru awspam):

Cel putin unul cu 2.4 A. Gasesti pe AliExpress si la 3-4 dolari ceva ok. La noi te cojesc astia de cel putin 40-50 RON pentru unul decent...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Nu conteaza modelul. Curentul intrat in telefon e controlat de circuitul de incarcare si curentul livrat la input e controlat de circuitul de incarcare de pe incarcator.

| mudokins78 a răspuns:

Toata treaba e din incarcator, ..la mine ieri s-a dus incarcatorul! nu de tot, incarca 1% pe ora(deci nu s-a ars). schimba incarcatoru
Succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mudokins78):

Cu alt cablu ai incercat? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabi Dumitrescu mereu vorbește cât să nu adoarmă in papuci.