| XxAlexandruxX a întrebat:

Ce inseamna ecran AMOLED?

8 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

(active-matrix organic light-emitting diode)

| stanly7 a răspuns:

Stfw

| 0rlando a răspuns:

Active-matrix OLED (Active-matrix organic light-emitting diode or AMOLED) O tehnologie folosită pentru display-uri de telefoane mobile și televizoare. Se folosesc niște compuși organici din care se creează un material electroluminescent și oferă o calitate mai bună a imaginii cu o un consum redus de energie.

| andreidraga a răspuns:

Active Matrix Organic Light Emitting Diode

| cristinapasager a răspuns:

Este un ecran facut din AMOLED-uri. AMOLED inseamna: active-matrix organic light-emitting diode.
Sunt ecrane de tehnologie mai noua care consuma mai putin curent decat lcd-urile vechi.

| Mihai1Radu a răspuns:

AMOLED (active-matrix organic light-emitting diode) este o tehnologie de afişare pentru utilizarea în dispozitive mobile şi televizoare. OLED descrie un anumit tip de thin-film în care tehnologia ecranului cu compuşi organici forma electroluminiscenta materială, şi matrice activă se referă la tehnologia în spatele abordarea de pixeli.

| nicu50025 a răspuns:

Ecranul amoled are culori mai vi si mai frumoase decat celelalte ecrane (funda)