| SleeD a întrebat:

Ce inseamna ISO la aparatele foto?

Răspuns Câştigător
| MrAlex a răspuns:

O sensibilitate mai mare iti permite sa fotografiezi in lumina slaba fara sa folosesti blitz-ul, dar aceasta facilitate are si o parte negativa. Cu cat amplifici semnalul luminii captate de senzor cu atat amplifici si zgomotul captat de senzor, imaginile capturate cu ISO mare vor avea intotdeauna zgomot mai pronuntat decat cele facute la ISO mic.

Se poate scapa de acest zgomot (noise) folosind software de reducere a zgomotului (noise reduction) dar odata cu acest proces de indepartare al noise-ului se pierd detalii din fotografie.

Senzorii mai mari (cei de pe DSLR-uri sau alte aparate foto mai scumpe) au pixelul mai mare, acestia capturand mai multa lumina si prezinta un raport semnal / zgomot mai bun, producand imagini mai curate la ISO ridicat.

ISO este derivat din limba greaca isos, inseamna "egal".

In era aparatelor foto care foloseau film erai obligat sa tii minte pozitia la care ai tras ultimul cadru, sa derulezi filmul, sa-l scoti si sa-l inlocuiesti cu alt film dar cu un ISO mai ridicat (sau mai scazut), aparatele foto digitale iti permit sa faci asta fara prea mare bataie de cap, la o simpla apasare a unui buton.