| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Ce inseamna sunet anolog ai sunet digital si cum trec de la unul la altul? Este un convertor?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Sunetul digital e o succesiune de cifre, iar sunetul analog e o succesiune de valori ale tensiunii, deci un curent alternativ.

Sunetul analog e cel iesit direct din microfon sau alt dispozitiv, e un semnal electric alternativ. Pozitia membranei microfonului sau a membranei difuzorului e reflectata intr-un anumit moment printr-o anumita valoare a tensiunii curentului electric.

Sunetul digital e modul de a descrie aceeasi miscare a membranei dar nu prin tensiunea curentului electric in mod direct, ci printr-un cod sau un numar care reprezinta acea valoare a tensiunii.

A converti analogul in digital, inseamna a atribui in fiecare moment un numar valorii pe care o are tensiunea.
Invers digital spre analog: avand aceste numere, un dispozitiv poate atribui fiecarui numar valoarea corespunzatoare a tensiunii in acel moment, deci va crea acea tensiune alternativa care va descrie miscarea membranei in vederea reproducerii sunetului.

Un semnal digital nu poate fi reprodus de catre un dispozitiv analog care nu va putea citi acele numere spre a le transforma in valori ale tensiunii curentului electric, deci este nevoie de convertor in ambele sensuri.
Placa de sunet din calculator poate indeplini ambele roluri.
O inregistrare digitala, deci care contine o succesiune de numere e transformata in tensiune alternativa prin atribuirea valorii tensiunii corespunzatoare momentului respectiv folosind numarul corespunzator din inregistrare.
La fel, placa de sunet poate prelua semnalul analog (tensiune alternativa) de la un microfon si atribuind in fiecare moment numarul corespunzator valorii tensiunii, va crea acea succesiune de numere care e semnalul digital.

Sunt si dispozitive independente care nu se afla in calculator si care pot face conversia analog - digital (= tensiune alternativa - succesiune de cifre)

exemple de convertoare:
digital spre analog - un semnal digital (cifre) e transformat in semnal analog (tensiune alternativa) ce poate fi amplificat de catre un amplificator spre a fi auzit in difuzoare, boxe, casti
http://www.optimusdigital.ro/......e-rca.html

si invers, analog spre digital http://www.okazii.ro/convertor-audio-analog-digital-ibiza-a187133721

Cand se alege un convertor, trebuie cunoscute caracteristicile semnalului ca sa fim siguri ca va functiona bine.

1 răspuns: