| amandina_9414 a întrebat:

Ce inseamna tastatura qwerty?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tastatura qWerty este tastatura pe care o folosesti si la calculator. Daca te uiti pe primul rand de taste, adica pe cele cu litere, scrie "QWERTY". Qwerty a fost cel care a inventat masina de scris, pe care literele erau asezate astfel incat primele litere sa formeze QWERTY, asa ca s-a pastrat si la pc. Ma rog, cred ca te referi la tastatura telefoanelor touch screen>> tastatura iti apare sub forma tastaturii de la pc happy.

6 răspunsuri:
| hugo a răspuns:

Tastatura normala...acum depinde ce tastatura, ce-a te la pc sau ce'a de la telefon...este o diferenta mare

| lifeistough a răspuns:

Adica ai fiecare litera pe o tasta; nu mai multe litere pe o tasta!

| LaYeR a răspuns:

Adica fiecare litera este pe o tasta si in aceiasi ordine cala tastatura PC-ului.

Alte răspunsuri
| Tibi45 a răspuns:

Răspunsul din 29.01. 2010 cu privire la sensul noțiunii QWERTY (ordinea primului rând al tastaturii vechilor mașini de de scris și a calculatoarelor), nu este tocmai cel corect. QWERTY nu este nici pe departe numele celui care a inventat mașina de scris.
Istoria acestei noțiuni este următoarea:
Un tipograf american cu numele de CRISTOPHER LATHAM SHOLES din Wisconsin a inventat mașina de scris în 1867, aranjând literele în funcție de perechile cu cu cele mai utilizate litere, constatate din practica sa tipografică (bine'nțeles din limba engleză).
In 1873 arhicunoscuta firmă de arme Remington&Sons (ulterior și producătoare a mașinilor de scris), a introdus în continuare și secvența UIOP, care le permitea vânzătorilor de produse să scrie mai repede și comod, utilizând doar literele din primul rând, expresia: TYPE WRYTER (tip de scriere). Cu drag, Tibi 45.