| andreyozaur a întrebat:

Ce inseamna WiFi

Răspuns Câştigător
| corcodusa a răspuns:

Wi-fi, wlan, wireless = denumiri care se refera la acelasi lucru. este o modalitate de conectare a doua sau mai multe calculatoare, pda-uri, telefoane (mai nou au aparut si telefoane mobile cu wi-fi) intre ele si eventual si la net fara a folosi fire, adica prin unde radio.
este oarecum asemanator bluetooth-ului numai ca tehnologia permite viteze mult mai mari. (sper sa nu-mi sara lumea in cap cu deosebirile intre bluetooth si wi-fi; stiu ce inseamna fiecare; am folosit acest exemplu doar pentru a explica mai usor).
ca aplicabilitate: tu ai net prin cablu de retea, in casa ai mai multe calculatoare si nu vrei sa umpli casa de fire. atunci iti iei un router wireless si atunci pe calculatoarele care au wireless vei avea net in aria de acoperire a respectivului router (teoretic pe o raza de 100 m "indoors" si 300 de m "outdoors"; in practica distantele sunt cam de 2-3 ori mai mici). marele avantaj este ca poti sa te plimbi cu un laptop sau pda prin toata casa si ai net.

hot-spot -> reprezinta in general o locatie publica (bar, aeroport, cafenea, parc, etc) unde cineva a instalat un router wireless la care se poate conecta oricine din zona respectiva (exista hot-spot-uri gratuite unde pur si simplu te asezi si incepi sa navighezi si hotspoturi unde trebuie sa platesti o anumita suma de bani pentru a te putea conecta)

2 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

WiFi= Wireless Fidelity. Citesti "uaifai" nu "uifi" sau "vifi"hee hee.
corcodusa ti-a explicat in rest cam ce e de stiut(un minim esential).

| deepL a răspuns:

Internet prin wirelles

Întrebări similare