| RAY a întrebat:

Ce marca de ssd aveti? si ce impresie va lasat?

11 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

ADATA. O impresie foarte buna.

| RxTx a răspuns:

Salut eu am un Kingston
de 120GB merge perfect se incarca windows-ul in 3 secudne zici ca era deja incarcat, orice program zici ca era deja incarcat nu mai astept dupa nimic.

DAR MULT MULT MAI REPEDE merge pe ubuntu am gasit o setare prin utilitarul DISK de unde am marit " viteza de rotatie a disk-ului "
Da da stiu ca ssd-urile nu au DISK-uri dar eu am unblat la acel buton iar in momentul de fata merge de 10 ori mai repede de cat din fabrica
merge de 10 ori mai repede de cat a vrut fabricantul
De exemplu imi ia 5 secunde sa mute de pe o partitie pe alta 4, 7GB adica o imagine de DVD

Imi ia 50 de secunde sa mute 10 imagini de dvd de pe o partitie pe un ssd identic pe alt ssd identic.

Si download-urile se descarca de 10000 de ori mai repede fata de un HDD normal.

| Kanajambe69 a răspuns:

Samsung evo 850 - foarte bun

| RAY explică (pentru Kanajambe69):

De cat timp il folosesti?

| Kanajambe69 a răspuns (pentru RAY):

De aproape un an

| CrappinMorth a răspuns:

Samsung EVO 850 250GB.
N-am ce sa zic despre el. Isi merita toti banii.
N-are nici macar o problema, il am din august anul trecut. Trecerea de la o porcarie de HDD pe SATA 2 la SSD face o diferenta de la cer la pamant. Il folosesc pentru windows 10 (duh), un linux (kali linux) pe VM Box, cateva jocuri care chiar beneficiaza de viteza de citire a SSD-ului : ArmA III, For Honor, Witcher 3 (pe care il pun pe HDD cand ma plictisesc de el si dupa inapoi pe SSD cand imi vine chef sa ma joc rolling on the floor ).
Windows 10, deschiderea dureaza maxim 10 secunde, poate chiar 5-6 daca as scoate parola de la intrare, dar nah.
In rest, viteza e foarte mare si nu s-a degradat deloc pana acum, folosit constant.
Eu ti-l recomand cu drag.

| tpuuser999 a răspuns:

Patriot Blast, 120 Gb. Il am de 1 sau 2 ani, si n-am avut nicio problema cu el. Am doar Windowsul pe el (77 GB liberi).

| RAY explică (pentru CrappinMorth):

Tocmai ala si vreau sa-l cumpar, sa cumpar de la pc garage ce spu? La eMAG e cu 150 de ron mai scump

| CrappinMorth a răspuns (pentru RAY):

Cumpara.l de pe pcgarage. Eu mereu am cumparat de la ei pana sa ma mut in Anglia unde folosesc amazon. Dar normal il cumperi de unde e mai ieftin happy

| RAY explică (pentru CrappinMorth):

Cool you are in england? how is life there?

| CrappinMorth a răspuns (pentru RAY):

Plictisitor.
N-ai cu shini, uai.
Doar invatamantul e mult mai ok, autobuz free pentru studenti si salariile sunt mai decente. Prieteni. doar cativa romani pe care i-am intalnit la colegiu, restul sunt toti cretini. N-o sa intru in detaliu, dar daca ai veni sa vezi, toata lumea sta in case si oamenii sunt ca in filmele alea americane/englezesti cu prosti.