| WayhaughtK a întrebat:

Ce monitor recomadati de 27"?
Full HD.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca e vorba de shootere sau cele din categoria mai speciala "battle royale" (PUBG, Ring of Elysium, ultimul Call of Duty, etc)
fie ramai la 24 inch si iei ceva cu cat mai multi Hz (144 ar fi ideal, si ti-a dat si colegul un exemplu pana in 1000 RON)
fie mai astepti pana strangi pentru un 27" 2K cu 120-144 Hz

https://www.pcgarage.ro/......nc-155-hz/

sau macar acesta de mai jos, insa mi se pare cam mare pretul pentru ce ofera, mai mult de 1000 nu merita din punctul meu de vedere.
https://www.pcgarage.ro/......sync-75hz/

Deasemenea, daca vrei sa obtii performanta, nu te uita la nimic ce are peste 4ms.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce buget ai?
Eu nu as lua monitor de 27 FullHD, ci minim 2K.
(il poti seta acum la rezolutie FullHD daca ai PC care nu duce 2K, inca cand vei imbunatati/schimba PC-ul, vei avea direct si monitor "nou").

Daca il vrei pentru gaming e altceva, ai nevoie de fps multe, deci multi Hz, dar in acest caz as ramane pe 24 o vreme, daca nu ai buget pentru un 27 cu rezolutie 2K la macar 90-100Hz.

| bogdan324 a răspuns:

Personal daca mi-as lua un monitor fullhd as cauta sa fie cu un refresh-rate mai mare gen 144hz insa daca vrei unul ok asta ar fi cel mai ok pe care il poti gasi la pret mai mic comparativ cu restul monitoarelor.
https://www.pcgarage.ro/......ms-silver/
27 inch, constructie solida, ecran IPS

| bogdan324 a răspuns (pentru bogdan324):

In caz ca te-ai gandi si la un monitor cu rata de refresh mai mare, eu ti-as recomanda asa ceva
https://www.pcgarage.ro/......ync-144hz/
Da,este mai scump dar depinde de tine
Daca vrei un ecran mare si culori vii(IPS-ul are calitatea imaginii mult mai buna ca TN, TN-urile sunt mai mult facute pentru performanta) atunci alege-l pe acela de 27 inch cu ecran IPS.

| whatisthis19 a răspuns:

Asus

| WayhaughtK explică (pentru NLS):

Maxim 1000 de lei

| NLS a răspuns (pentru WayhaughtK):

Nu ai specificat daca va fi prioritar pentru jocuri... sau uz general
(uz general inseamna si jocuri printre alte activitati media, dar fara pretentii de foarte multe fps-uri)

| WayhaughtK explică (pentru NLS):

In mare parte pentru jocuri. ( scuze ca am uitat sa precizez )