| SorinELoo7 a întrebat:

Ma gandesc sa-mi achizitionez acest monitor: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/lg/e2342t-bn-23-inc h-5-ms-black/
Ce parere aveti despre el? Imi recomadati altceva... sa fie undeva la 500 de lei, poate si putin peste. Am o placa video ATI Radeon X1050 care suporta si Full HD.

7 răspunsuri:
| SpecialistIT a răspuns:

Ca monitor, in bugetul tau iti recomand asta: BenQ GW2260M - http://www.mediadot.ro/......rate-negru
Monitor cu panel AMVA, culori vii si foarte frumoase, consum redus fiind monitor din gama noua BenQ, unghiuri de vizualizare foarte largi. Intereseaza-te care sunt diferentele intre IPS, AMVA si TN (ce ai pus tu). In ziua cand vei testa un AMVA si vei vedea ce culori frumoase are, nu te vei mai intoarce niciodata la un TN urat si mincinos. IPS nu vorbesc, pentru ca un IPS de calitate (subliniez de calitate) incepe de la 1000 lei in sus si nu e cazul.

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de monitor.

Bafta!

| SorinELoo7 explică (pentru SpecialistIT):

Legat de marimea diagonalei... 21.5" este mica pentru un monitor wide, ca asa am citit pe forumuri (se spune ca 23" e diagonala potrivita pentru un wide)?

| SpecialistIT a răspuns (pentru SorinELoo7):

4 ani am avut monitor Samsung cu panel jenant TN de 22 inch cu 1680x1050. Cea mai buna schimbare, mai ales pentru ochii mei si oboseala, a fost trecerea la 1920x1080.

| SorinELoo7 explică (pentru SpecialistIT):

Deci nu este buna aceasta marime de 21.5" pentru un wide, mai ales Full HD, ca tot nu m-am lamurit...

| SpecialistIT a răspuns (pentru SorinELoo7):

Tocmai ti-am zis ca lucrul cel mai bun pe care l-am vazut a fost alegand 21, 5" 1920x108, doar ca eu am modelul vechi, GW2250HM.

| mirciu1234 a răspuns:

Frate e foarte bun nu are rost sa-ti schimbi parerea eu ti-l recomand.