| SorinELoo7 a întrebat:

Care este diagonala recomandata pentru un monitor full HD (1920 x 1080) si de ce?

8 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu exista o diagonala recomandata. Depinde in primul rand de la ce distanta te uiti. Gandeste-te ca te uiti de la 1 m la un monitor de 15-17 inch full HD sau la unul de 32 inch full HD.
Uite:
http://www.1080p.ro/......zualizare/

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Acum am un monitor cu diagonala de 19'' cu rezolutia maxima de 1280x1024.
Distanta este de 1, 5 m. Mai potrivit ar fi unul de 21.5"? Totusi mi se pare a fi mica aceasta diagonala pentru full HD (sunt multi pixeli).

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Eu am de 54 cm fullhd (21 inchi)si e intr-adevar putin cam mic, dar e ok. Mult mai bun ar fi de 24 inchi.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Cred ca nu deranjeaza asa de rau distanta maxima (1, 5 m) dintre ochi - monitor pentru 24 inch.

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Asta, nu. Si eventual poti umbla la luminozitate putin, in special noptea.

| Vektor a răspuns:

1920x1080 si pentru ca la aceasta rezolutie imaginea se vede cel mai bine.

| SorinELoo7 explică (pentru Vektor):

Diagonala (se masoara in inch), nu rezolutia (se masoara in pixel). Ce n-ai inteles?

| Vektor a răspuns (pentru SorinELoo7):

Pardon.

eu am monitor de 24" si il tin la distanta de 1m si chiar mai putin si nu este obositor