| SonicAndrei a întrebat:

Ce părere aveți despre AMD FX-8350 eight core?

Are 8 nuclee de 4 GHz + 4.2 GHz turbo!

Vă întreb asta pentru că costă doar 850 lei. (pe „Intend" sunt cele mai bune și ieftine : „http://www.intend.ro/cpu-amd-fx-8350-x8-4-0ghz-8mb-s-am3 --fd8350frhkbox/").

Pe „www.cpubenchmark.net" zice că procesorul se află pe locul 47 în lume, adică e la fel de bun ca un „Intel Core i7" sau un „Intel Xeon", iar un procesor de la „Intel" pe măsura lui costă de 6 ori mai mult.

DACĂ CINEVA ȘTIE CÂT DE BUN E ACEST PROCESOR ÎL ROG SĂ ÎMI SPUNĂ.

Dacă vreți să știți la ce îmi trebuie iată răspunsul : vreau să-mi fac pentru viitor un calculator super performant din bucăți. Acum costă 6000 lei, dar peste 5 ani poate se ieftinește cu 1000 lei căci se schimbă tehnologia.
PS: nu ziceți să aștept pentru alte piese căci că abia am strâns 2000 lei pentru un i3.

1 răspuns:
| Gabi05 a răspuns:

Fx8350 e exact un 8320 overclockat.nu ofera nimic in plus.acei mhz nu se simt.
iar daca crezi ca daca ai pc cu 8 core stai pe viitor relaxat, te inseli.cand jocurile vor cere 8 core, fx va fi piesa de muzeu.
Amd fx a fost dedicat multitaskingului el comparanduse cu i7 in multitasking.
La fel xeon e un i7 fara integrata
Un i7 nu e mai bun ca i5 in gaming cu nimic.
Un i5 4430 e arhisuficient pentru 3 ani de acum inainte.
fx e un procesor bun pentru pretul lui dar e mai slab ca i5 cu 3-4 fps uneori chiar si cu 5-10