| wpAbby a întrebat:

Ce părere aveți despre acest laptop? https://m.emag.ro/......DJ3MW5BBM/
Nu vreau un laptop pentru jocuri, vreau sa se vada cat mai ok in caz ca vreau sa vad si eu un film, sa se miste ok ecranul. Multumesc

Răspuns Câştigător
| vidiinho a răspuns:

Daca nu ai nevoie de mult spatiu pentru stocare iti recomand acesta, are un ssd de 256gb pe care vei instala windows, si iti garantez ca totul se va misca mult mai fluent si mai repede decat pe un HDD mecanic (care pe deasupra este si de 5400rpm) cum este cel de EMAG

https://www.pcgarage.ro/......ey-no-odd/

Ca si display intre ele, sa spunem ca sunt asemanatoare

Daca vrei si poti sa plusezi, ai ceva superior atat din punct de vedere al performantei, vorbim de un procesor mai potent, 2 nuclee si 4 fire de executie, dar si un display mai ok, anti glare (celalalte sunt glossy) cu o rezolutie mai mare

https://www.pcgarage.ro/......o-os-grey/

Ultima varianta ar fi acesta, cu un procesor mult mai performant, placa video integrata cu care, vei putea sa te joci ceva basic si fara pretentii grafice, si 8gb ram care vor fi mai de folos in viitor decat cei 4 instalati in laptopurile de mai sus

https://altex.ro/......09DAEJ043/

Pentru oricare din ele ai alege (Pcgarage), poti sa folosesti voucherul meu de reducere de 1% ( C6R5CBBP )

Alegerea este a ta, dupa buget, preferinte si cerinte

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DSSQ0GBBM/

Pentru 100 RON in plus, procesor asemanator dar cu 4 nuclee,
ecran mai bun, FullHD, daca tot vrei filme
si SSD de 256GB.

(va ajuta putin si el pe total, desi un SSD nu face sistemul mai puternic, insa se va misca totul mai fluid in Windows, iar programele se vor incarca mai repede. In plus - castigi silentiozitate.)

Insa cu un procesor atat de slab, nu spera la filme cu rezolutie 4K,
vor merge, dar mai chinuit.

| nicu991 a răspuns:

4Gb ram in 2020, zic pas. Numai windows 10 64bit foloseste 2gb RAM daca mai bagi si antivirus... Sa presupunem ca foloseste 500 mb RAM, pornesti browserul de net să vezi un film si-o să ajungi la capacitatea maximă din RAM mai ales ca este impartită memoria si cu grafica integrată. Habar n-am cât de capabil e procesorul ala la 1. 1Ghz cu turbo la 2. 6ghz, eu am un desktop cu dual core 3Ghz, placă video dedicată si transpiră la clipuri 1080p pe Youtube.

| RaduWhovian a răspuns:

Dacă ramai cu Linux ul, îl poți lua liniștit pe asta. Daca vrei Windows 10, vei avea nevoie de un ssd si de cam 8gb ram ca sa iti ruleze perfect. Am hdd si 4gb ram pe laptop si sincer, am puțin lag cand ma uit la filme in 1080p pe Windows. Pe Linux totul merge perfect. Dacă vrei un linux asemănător cu Windows, Endless e ok

| CazanMihai a răspuns:

Pare ok

| Numepubliccasavadalumea a răspuns:

Are linix nu windows, dar despre filme nu stiu daca ai putea gasi ceva mai ieftin si totodata cat de cat ok.
4gb ram e ok dar procesorul e destul de slab si ai doar 500gb