| Anonim0204 a întrebat:

Ce parere aveti despre cumparaturile de pe platforma Aliexpress?!
Vreau sa stiu si eu:
-In cat timp vine comanda?
-Cum platesc?
-Cum se livreaza comanda?
-Comanda se livreaza prin curier direct acasa?
Va rog sa raspundeti cei carea ti comandat!

Răspuns Câştigător
| Edmonds2342 a răspuns:

Comanda vine cam într-o luna-doua aproximativ (depinde de locația depozitului din care cumperi. Daca e in Europa, durează mai puțin )
Plata se face cu cardul (eu am comandat cu mastercard și totul e ok)
Comanda va ajunge la posta vamala http://bit.ly/2s4b6ex
Deci nu prin curier. Va trebui sa te duci la posta sa ridici coletul (oficiul poștal de care aparții, ori la posta vamala-ai link mai sus- nu știu care exact din cele două. Încă nu mi-a sosit nicio comanda.
Taxe vamale am înțeles că nu plătești pentru comenzi mai mici de 50 de lei.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

3-4 saptamani
cu cardul online, ca de pe orice site international
prin posta, eventual la posta vamala daca trebuie sa platesti vama

| Edmonds2342 a răspuns (pentru Edmonds2342):

Dacă vreți să cumpărați din China, dar nu vreți să plătiți taxe vamale sau TVA, aveți la dispoziție doar 2 variante, de fapt singurele. Fie alegeți un produs până în 10 euro, fie alegeți magazine cu depozite în Europa (de exemplu acesta). Produsele care sunt livrate din Europa sunt scutite de taxe vamale și TVA, la fel ca și cele care nu depășesc 10 euro.

| Edmonds2342 a răspuns:

Revin: azi mi-a ajuns prima comanda, pe care a lăsat-o poștașul in cutia poștală. E vorba de un "plic" micuț. Deci nu e bătaie de cap pe la posta.