| NuAmGasitAltNickDisponibil a întrebat:

Ce parere aveti despre internetul cu wifi? Este mai bun decat cel fara cablu?

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Daca te referi la wireless si ethernet( retea cu cablu) avantajul wirelessului este mobilitatea si simplitatea adaugarii unui nou user la infrastructura curenta.Insa viteza, securitatea sunt in dezavantaj fata de cel cu fir..In primul rand prin cablu se ating viteze de pana la 10Gb/sec pe cand viteza maxima suportata de wifi este 300Mb/sec.In al 2-lea rand securitatea wifi este mult mai slaba deoarece oricine iti poate intercepta un semnal wifi pe cand prin cablu trebuie sa ai acces la echipamente direct.Insa daca esti un utilizator obisnuit care foloseste internetul doar pentru navigare este ok.

7 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

E mai bun cel prin cablu de mii de ori. daca ai pri ncablu pastreaza-l nu renunta la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wi-fi si fara cablu e acelasi lucru happy

| Shobo91 a răspuns:

Wifi ~ Wireless = fara cablu!
Nu da un internet cablat pe unul "undat" ca vei regreta!

| CapitanuSemafor a răspuns:

Vin si eu cu un facepalm

| relian a răspuns:

Este bun internetul wi-fi dar poti avea probleme de genul sa devina slow pentru ca ei aduna clienti si semnal sa il mareasca ciuciu si ajungi sa stai si te uiti la calculator.Eu am avut un an si ceva net de genul asta si in primul an a mers struna apoi din ce in ce viteza scadea pina cind am renuntat la el.Am fost si am intrebat si mi-au spus ca asta e au clienti f multi si turnurile de semnal au ramas aceleasi.Cu alte cuvinte ii costa ceva sa mentina cumva netu in limite si se lacomesc sa stringa cit mai multi clienti dar sa nu faca nimic cu semnalul sal mareasca.Am avut contract pe 2 ani si nu au zis nimic ca renunt inainte de termen.Dar cred ca asta este viitorul internetului wi-fi.Am citit undeva ca intr-un orasel din Anglia s-a pus net in tot orasul wi-fi gratis dat de catre oras.Deci fiecare are acces la net ca si cum ai avea cu un telefon mobil.Bine chestia este la inceput dar cred ca asta este viitorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wi fi si fara cablu sunt acelasi lucru

| NuAmGasitAltNickDisponibil explică (pentru suntserios):

Greseala mea, am vrut sa scriu "cu cablu"