| Live4Ride a întrebat:

Daca folosesc internetul prin Wifi va merge mai greu decat daca folosesc prin cablu? Calculatorul se va afla la aproximativ 6/8 metrii de routerul wifi in camera alaturata!

Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Cu siguranta daca conectezi direct prin cablu, va functiona optim, la viteza reala si fara probleme.
Cand utilizezi prin wifi, utilizezi o parte din viteza de internet, nu pe cea completa, la fel cum ar utiliza vecinii tai stand pe banca in fata blocului/casei tale, doar ca tu esti mult mai aproape de aparat, cu un semnal considerabil mai bun.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru calculator, viteza prin cablu este mult mai bun si mai stabil decat prin wi-fi.
Pentru telefoane wi-fi este "optimizat", iar cablu poti lega doar... sarma ghimpata tongue

| doctorandus a răspuns:

WiFi (daca nu ai un router AC puternic) e facut pentru oameni comozi si nepretentiosi. Cablul e sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e in camera alaturata nu ar trebui sa ai probleme (cum a zis FanulMeu), dar viteza (de descarcare/uploadare) 100% o sa scada fiindca e mai greu pentru PC sa transmita date prin Wi-Fi (deci nu le transmite prin ceva fizic). Totusi, diferenta asta nu ar trebui sa se observe foarte tare in jocuri (poate chiar deloc) fiindca da, viteza scade, dar nu cat sa ajunga foarte mica.

| FanulMeu a răspuns:

Pe Youtube si alte site-uri nu se va observa cine stie ce diferenta, dar in jocuri e alta poveste iti va merge mai greu si vei avea probleme.