| Crystysm a întrebat:

Ce placa video e mai buna pentru gaming ati sau nVIDIA?

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce masina sport e mai buna, Ferrari sau Lamborghini? Intrebarea ta e ca sa fie. Depinde de buget si de ce vrei. La 400 RON poate ca e ATI si la 1200 e NVIDIA. Daca vrei sa faci SLI sau Crossfire, atunci NVIDIA scaleaza mai bine. Daca vrei sa faci mining, atunci R9 280X e cea mai buna alegere pret/performanta. Si tot asa...

| Skylimit a răspuns:

Daca faci gaming pentru YouTube iti recomand nVidia pentru ca are o functie numita ShadowPlay cu care poti filma jocul fara a avea scaderi de fps-uri. Daca vrei numai sa te joci iti recomand Amd (Ati). Din cate stiu eu la placile video amd grafica este un pic scazuta dar fps-urile se maresc, in schimb la nVidia grafica este mai mare dar nu aceleasi fps-uri pe care le-ai castiga cu ati. Daca vrei sa joci Battlefield in special iti recomand nVidia pentru ca sunt oarecum facute pentru Battlefield.

| KodrutZ a răspuns (pentru Skylimit):

Fix de aia au scos AMD R9 Battlefield edition, nu? http://www.pcgarage.ro/......lefield-4/
Nu mai vorbi timpenii daca nu stii ce zici. Auzi tu, "grafica este un pic scazuta". Ptiu, drace, ce de-a chestii noi aflu pe TPU!

| Intruder19 a răspuns:

Nu mai suntem prin 2004-2005 cand placile ati nu erau asa de performante ca cele de la nVIDIA.

De cand au fost cumparati de cei de la AMD (app. se numesc AMD acum, ATI nu mai exista) sunt un concurent redutabil pentru cei de la nVIDIA.

In functie de buget, preferinte etc. iti alegi ce placa doresti, ambele firme fac placi video de calitate.

| Ionut1001 a răspuns:

Salut,gigabyte geforce gtx titan.e 3800 lei

| Crystysm explică (pentru KodrutZ):

Deci sa inteleg ca nVIDIA e mai buna

| KodrutZ a răspuns (pentru Intruder19):

In ce film ai vazut bazaconia cu 2004-2005? ATI intotdeauna au avut competitori excelenti pentru NVIDIA in aceleasi game de pret sau cel putin pe entry level si mid-range. Faptul ca NVIDIA are mai mereu cite o placa cu pret ridicol care bate tot asta e partea a doua. Vezi GTX Titan Black in momentul de fata, de exemplu.
Voila, 2004 - http://www.xbitlabs.com/articles/graphics/display/2004-27gpu2_43.html#sect0

| KodrutZ a răspuns (pentru Crystysm):

Deci nu. Depinde de buget si de nevoi. Spun asta ca viitor posesor de GTX 750 Ti si fost proprietar de ATI, S3 Virge si 3dfx Voodoo 3/4 (voi astia mici nu prea aveti habar de asa ceva), plus NVIDIA. Momentan utilizator de Intel HD Graphics 2000 pe calculatorul propriu si uneori cite un War Thunder pe GT 630-ul nevestei...winking

| Skylimit a răspuns (pentru KodrutZ):

Okay, ai dreptate ca in legatura cu "grafica este un pic scazuta"...dar eu stiam ca sunt mai optimizate placile nVidia pentru Bf3 (nu am specificat atunci ce Battlefield chiar daca toata lumea joaca Bf4). Atunci, atotstiutorule, sa luam un exemplu. Eu am doua placi video, una nVidia, una amd care au aceleasi specificatii. De ce in anumite jocuri castig mai multe fps-uri? Hum?

| KodrutZ a răspuns (pentru Skylimit):

"Optimizat" nu are grad de comparatie. Nu exista doua placi nVIDIA/amd care sa aiba aceleasi specificatii. Sint arhitecturi diferite, folosesc API-uri diferite (AMD nu are PhysX implementat hardware sau CUDA, NVIDIA nu are Mantle si alte bazaconii). Uneori producatorii anumitor jocuri optimizeaza mai mult pentru un anume producator (ala care plateste sa ii bage logo-ul la inceput...). Par example, vezi BF 4 si adaugarea de suport pentru Mantle mai recent - sint cazuri in care AMD cistiga peste 20% fata de cit scotea inainte de treaba asta. Nu e nimic nou sub soare ca unele jocuri iubesc nVIDIA mai mult sau invers. Eu cind mi-am luat X1950 Pro-ul in 2007 mi-a cazut fata la unele faze prin benchuri - placa mea ba era chiar cu 20-30% peste 8600 GTS, ba era mai slaba cu cel putin 10% decit 8600 GT. Fie ca mergi pe nVIDIA, fie pe amd, niciodata nu le poti avea pe toate. Mai bine iei un PS4 si ai rezolvat problema. happy

| Skylimit a răspuns (pentru KodrutZ):

PS4? Nu stiu ce sa zic, eu oricum as merge pe PC, ii poti schimba piesele, nu trebuie sa cumperi urmatoarele generatii, pe cand la PC cumperi o piesa la o anumita perioada, cand ai bani etc.P.S. Eu cred ca stiu destul de multe in legatura cu IT la varsta mea (14 ani). Numai bine happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Skylimit):

Poate comparabil cu ce aberatii povestesc altii care se dau atoatestiutori pe aici stii. Buba e cind te bagi in chestii de care nu esti sigur. Nu de alta, dar cam orice informatie e la 1-2 clici distanta.
Legat de PS, uite ca jocuri noi si date naibii inca suporta PS3-ul, asa ca va avea o viata destul de indelungata. Plus de asta, consola elimina din start problemele de pe pc cu "jocul asta iubeste Intel, ala amd, ala nVIDIA, ala ati".