| Stefan123x a întrebat:

Ce procesor ati alege dintre i5 8400 si ryzen 5 1600x/2600. Vreau doar opinia voastra, eu stiu destul de multe despre ele, insa opiniile sunt inpartite si vreau sa vad ce crede lumea despre ele!
Multumesc! :*

8 răspunsuri:
| maddog95 a răspuns:

Pt gaming as merge pe ryzen. Pentru orice altceva as merge pe Intel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AMD-urile ofera performante egale, in rare cazuri mai slabe e, sau mai bune in alte cazuri, dar in ambele cazuri aproape insesizabile.
Daca in trecut FX6300 vs i5 4400 erau asocitate cu 6 ponei vs 4 cai frumosi,astazi nu se mai aplica, bineinteles, in favoarea AMD. Astazi seria Coffe Lake si Ryzen se tin cot la cot, totusi seriile vechi de la Kayb Lake in jos sunt niste jucarii comparativ cu Ryzen. Ryzen la momentul acutal fata de Intel are avantajul overclock-ului si coolerului de calitate la pret mic, pe cand la Intel trebuie sa platesti suplimentar pentru capacitatea de OC + sa scoti bani din buzunar pentru cooler (200lei+) si placa de baza capabila (700lei+).

| NLS a răspuns:

1600x nu se compara cu i5 8400, decat daca ii faci AMD-ului OC.
Ryzen 1 duce OC destul de mare.

Ryzen 2 sta putin mai rau la OC, mai ales pe aer, insa nu sunt rele DELOC. In jocuri tine cot unui i5, insa pierde cateva FPS-uri (depinde pe ce rezolutie te joci, daca ies scoruri mari la FPS, nu o sa observi nimic in practica).

Eu am urmarit in ultima vreme mai mult 8086k (sau 8700k) vs Ryzen 2700x, pentru ca trebuie sa fac un sistem pentru fratele meu si vrea ceva de cursa lunga.

In jocuri intelul iese castigator, insa 2700x e la o aruncatura de bat distanta (cateva FPS-uri pe care nu le sesizezi, fiind vorba de putere mare, implicit cifre mari.)

In aplicatii, AMD e peste in orice situatie, avand cu 2 nuclee in plus.

Daca te uiti la preturi, verdictul e unul singur: AMD
(nu credeam ca o sa ajung sa admit vreodata asta, eu fiind fan Intel inca din 2001, de cand am avut primul (si singurul) sistem AMD, de care nu am fost foarte multumit.).

| Arseia a răspuns:

Clar as cumpara amd ryzen

| Al3x998 a răspuns (pentru maddog95):

Este exact invers. Intel este pentru gaming si amd pentru orice altceva.

| Al3x998 a răspuns:

Pentru gaming, daca nu vrei sa faci overclock, mergi pe i5 8400. Daca vrei sa faci OC, ia Ryzen 5 2600, este mult mai performant cu OC + Ram la 3000mhz+.

| Stefan123x explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu cred ca cineva se bazeaza pe coolerul stock Intel respectiv amd pentru OC, cu totii stim ca collerele Intel sunt mai mult decat suficient pentru a tine prcesorul la frecvente normale. Desi coolerul amd este chiar mai bun, are un motiv intemeiat, acela fiind ca oricum procesorul amd sta la temperaturi mai mari. Daca e vorba de collerul de pe 2700 asta e alta treaba.
Cat despre placa de baza, daca nu esti foarte pretentios gasesti si sub 400lei un 1151 v2.
Intr-adevar seria kaby lake e bull *** vs ryzen, insa sa fim seriosi, coffe lake-ul le are pe toate, desi nu e diferenta mare intre un amd ryzen si Intel coffe lake, Intel e superior in orice exceptand randat/editat unde si acolo Intel isi face foarte bine treaba, mai mult decat suficient chiar.

| Stefan123x explică (pentru NLS):

Chiar nu cred ca multa lume f\ar face OC unui procesor destul de scump, eu unul nu incurajez OC, nu e diferenta de la cer la pamant intre unul stock si unul OC, plus ca nu stiu de ce ai vrea sa ii scurtezi durata de viata a procesorului.
Cat despre acele 2 nuclee in plus (pentru 8700k vs 2700x) nu te-ar ajuta pentru aproape nimic. Nu Exista sau cel putin nu stiu eu un joc care sa necesite mai mult de 4 nuclee, chiar si programele Adobe necesita numai 4, in putine situatii ai denoie de acele 8 nuclee.
Oricum la nivelul maxim de performanta dintre 2700x si 8700k as alege 2700x doar din prisma pretului, insa pentru performanta medie 8400 vs 2600/1600x acel 8400 e superior din toate punctele de vedere.
PS (scuze pentru raspunsul tarziu, puteam sa las balta subiectul, dar chiar am vrut sa raspund)