| Cornel_Radu_Rusu_1985 a întrebat:

Ce rol are GND-ul ( masa ) intr-un circuit, cum si u e e ajuta intr-o analizaa unui circuit?

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Circuitele sunt analizate masurand tensiunile ce apar in circuit, evident intre 2 puncte si atunci e utila folosirea unui punct de referinta de potential constant presupus 0 numit masa fata de care sunt masurate tensiunile continue sau variabile din circuit.
Practic nu exista un punct de potential 0 constant, dar neglijand micile variatii putem considera un punct drept masa a circuitului. De obicei masa se considera borna minus a sursei de alimentare a circuitului sau locul unde circuitul e impamantat, desi nu e nevoie ca circuitul sa fie impamantat in acel punct. Conditia ca un punct sa fie ales ca masa este ca acel punct sa aiba o stabilitate a potentialului, sa fie un punct cu o capacitate mare de a se incarca cu sarcini electrice, de a absorbi curent electric fara a-si modifica potentialul.