| Grethel13 a întrebat:

Ce se întâmplă cu laptopul meu?
S-a blocat curosrul, l-am scos de la încărcat şi îmi încă se încarcă, când încerc să-l închid nu funcționează.
... Ce se întâmplă şi ce trebuie să fac?

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

S-a blocat sau poate are un virus. În primă fază, dacă e blocat, ține apăsat pe butonul de pornire (cam 8 secunde) ca să îl închizi forțat. Dacă se pune pe Sleep în loc să se oprească, atunci scoate-i bateria. Porneşte-l. Dacă merge, atunci descarcă un antivirus bun precum Bitdefender, Kaspersky sau Malwarebytes. Instalează versiunea trial şi rulează o scanare completă.
Mai poți încerca:
a) Dezinstalează programele de care nu ai nevoie şi fă curățenie pe hard disk.
b) Şterge fişierele temporare folosind Disk Cleanup (îl găsești căutând-ul în Start sau în Search) şi defragmentează discul folosind Disk Defragmenter (sau Optimizare Disc - îl găsești tot din search).
c) Reinstalează Windows-ul.

4 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Scoatei bateria

| Grethel13 explică (pentru BostanDaniel1974):

E în garanție, nu cred că e bine să fac asta. Acum e pus la încărcat, iar ledul arată că nu e încărcat suficient.

| Grethel13 explică (pentru BostanDaniel1974):

Mulțumesc oricum!
Am ținut apăsat pe butonul de alimentare şi s-a redeschis.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoate-i alimentarea si apoi bateria (daca-i detasabila). Nu conteaza ca este in garantie. Pierz garantia numai daca sunt urme de lovire. Daca nu-si revine ia legatura cu serviceul inscris pe garantie si trimite-l la reparat!