| DryIce a întrebat:

Cel mai bun raspuns va primi funda:

Unde se duce Soarele cand apune?

Răspuns Câştigător
| xdroxxd a răspuns:

Pe cealalta parte a Pamantului unde rasare

25 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Soarele nu se duce nicaieri. Noi ne miscam. Pamantul se misca. Soarele ramane mereu acolo.

De altfel se poate spune ca el apune si ramane in mintea noastra ca un gol, pentru ca vine seara si atunvi este o alta atmosfera. Mai diferita ca atunci cand este soare afara big grin

| MGica a răspuns:

Pamantul se misca cu peste 100.000 KM/H, iar in 24 de ore face inconjorul soarelui. Atunci cand o parte a pamantului este luminata de catre soare, este zi la acea parte, pe cand la partea care a ramas neluminata este noapte iar cand la noi este noapte la ei este zi. Cauta sistemul solar si vei gasi raspunsul.

| Sn4k3 a răspuns:

Nicaieri.

| DryIce explică (pentru xdroxxd):

Ceva de genu. Cam asta se zice si in teoriile de pe youtube. xD

| DryIce explică (pentru MGica):

"Pamantul se misca cu peste 100.000 KM/H, iar in 24 de ore face inconjorul soarelui." wow in 24 ore? sad asta ar inseamna ca imbatransesc de la nastere la moarte in 80 zile lol laughing sigur nu e 12 luni? xD

| Roxin a răspuns:

Salut!

Soarele nu se duce niciunde, nu se misca. Pamantul se misca. Stim de la geografie... Cele doua miscari : rotatie si revolutie.
Rotatie - In jurul propriei axe.
Revolutie - In jurul soarelui.
Poti experimenta fenomenul cu o minge de tenis si o lanterna. happy
Mai simplu, nu se poate.

O zi buna!

| alexandrualind a răspuns:

Sti lucrul urmator?:"Soarele in est rasare si in vest apune"(pe cealalta parte de unde a rasarit). Soarele nu se misca si pamantul.

| DryIce explică (pentru Roxin):

Nasa proved earth is not rotating. Intr-un raport care acum l-a sters de cand lumea isi pune intrebari. :D https://www.youtube.com/watch?v=s2zVShxrlzI https://www.youtube.com/watch?v=_Ih_Qq-WBYY :D eh who knows the truth? aniways

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

De unde sti ca Pamantul se misca? simti tu ca te misti acum cu viteza sunetului? dar avioanele care aterizeaza pe axa nord-sud? n-ar trebui sa nu mai nimereasca pista daca pamantul se misca sub el cu viteza sunetului? big grin si multe altele. tongue

| alexandrualind a răspuns (pentru DryIce):

Nu ai facut Geografie la scoala? Nu te-ai imformat de nicaieri? Pamantul se misca.Eu sunt foarte pasionat de asta.

| Roxin a răspuns (pentru DryIce):

NASA...laughing)
Hai sa fim seriosi. In mod fizic, ar fi catastrofic daca nu ar mai exista miscarea de rotatie. Ar disparea efectul Coriolis iar oceanele practic ar inunda toata suprafata terestra. Schimbarile climatice ar fi teribile.
Gandeste logic. Nu tot ce scrie pe net e real. Si eu pot sa vin cu 544352 teorii despre Univers, creatie, existenta, extinctie etc.
Studiaza putina fizica si vei intelege. Practica bate teoria! Intotdeauna!

Spor la studiat!

| Kandia15 a răspuns:

Niciunde. nu se misca. insa Pamantul da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul fuge de Soare :O E o iluzie ca se duce undeva,ma rog, a fost pana sa se faca descoperiri, etc, acum stim ca noi ne deplasam, iar el ramane fixat.

| DryIce explică (pentru Roxin):

Oamenii astia au ridicat baloane cu aer cald la 120km inaltime si nu au observat curburatura Pamantului. Veac. Pe ocean daca dai zoom cu un telescop vezi tot mai departe. big grin efectul coreolis au facut experiment cu un tun ce trage in aer drept in sus si bila cade mereu de unde a plecat fix in teava daca nu bate vantul big grin seen the tests. Noi stim de round earth din filme si scoala. De fapt niciunu din noi sau restul populatiei nu a vazut vreodata curburatura Pamantului. Ever.

| Roxin a răspuns (pentru DryIce):

laughing) hai ca esti tare.
Viteza de rotatie a Pamantului e undeva la 1600km/h. Da, pare uriasa. Pune-o in raport cu dimensiunea Pamantului. Daca vei arunca la cos cu o minge de baschet, miscarea de rotatie pe care o face e foarte mare. Dar daca vei arunca cu aceeasi forta o minge de 40 de ori mai mare, rotatia va fi mai lenta.
Din nou, logica.

| Roxin a răspuns (pentru DryIce):

Pai te contrazici singur aici. Practic, aprobi varianta NASA, dar spui ca nimeni nu a vazut curbura Pamantului.
Acum imi spui ca efectul Coriolis nu exista.
Hai ca devine interesant. Explica-mi te rog, de ce in balistica, efectul Coriolis are un impact atat de puternic asupra armelor cu luneta.
Pe ocean daca dai zoom vezi tot mai departe laughing
Stii cat masoara Pamantul la Ecuator? Ca idee doar.

| whatevernvm a răspuns:

La mine in pat, ne facem de cap pana dimineata

| DryIce explică (pentru whatevernvm):

Can i join?

| Nicusor_Cristea_1967 a răspuns:

Soarele nu se misca dar cred ca sti deja asta si daca vrei sa-ti fac jocu bine:in spatele pamantului ps:tare intrebarea

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru DryIce):

Nu poti. Am dat deja nastere unui nou rasaritwinking

| DryIce explică (pentru DoarBogdan):

Felicitari. xD

| whatevernvm a răspuns (pentru DryIce):

Multumim, multumim

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru whatevernvm):

kiss

| MGica a răspuns (pentru DryIce):

Ia cauta pe internet sa vezi. Pamantul asta este urias, ii trebuie o viteza la fel de uriasa pentru a-l pune in miscare. Daca te uiti pe cer atent la nori si stai pe loc, vei vedea cum se misca. Esti prost de puti, dovada cu norii este una pe care oricine o poate vedea si asa iti dai in cap cu prostia ta. N-are rost sa dezbat aici un subiect de pagini intregi cand vad ca esti atat de prost incat spui ca pamantul nu se misca. DAca nu s-ar misca si pentru cateva secunde, toata viata ar fi arsa de catre soare. Sa nu mai vorbim de inca alte sute de lucruri foarte rele care se intampla. E suficient ca pamantul sa nu se roteasca pentru cateva secunde sa se produca catastrofe uriase. Daca nu stii despre ce vorbesti, tine-ti gura si nu umple subiectele cu intrebari si raspunsuri mai idioate ca tine. Salve, inteligentule!

| DryIce explică (pentru MGica):

Nori laughing sunt miscati de curentii de aer. Esti penibil cu ce spui laughing si daca se roteste si daca nu, norii se misca oricum, ei se misca in toate directiile, dusi de vant. Daca era rotund si mobil pamantul norii s-ar fi miscat cu viteza sunetului nu? =) esti amuzant serios xD hai ca poti mai bine de atat. Faza e ca nimeni nu a vazut curbura pamantului ever. Nicaeri. Cele mai bune argumente vin de la "russianvids" cauta youtube si vezi tongue se vede cat esti de incult prin faptul ca jignesti fara motiv. Din ce argument penibil cu norii ai dat zic ca ai poate 14 ani si esti copil. Asta e.