| Tiopevuz a întrebat:

De ce vara apune mai tarziu soarele?

Răspuns Câştigător
| UnTipObisnuit a răspuns:

Deoarece emisfera nordica este inclinata in asa fel incat sa primeasca mai multa lumina solara.
Vara, in emisfera sudica procesul este aproape invers.
Totul detine de inclinarea axei pamantului

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Inclinarea exei pamantului, in raport cu ce punct de referinta?

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Inclinarea axei este de 23 de grade
Punctul de referinta fiind paralel cu soarele, poti studia asta si in particular

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Eronat, Coane Spirache. tongue 1. UN PUNCT NU POATE FI PARALEL. 2. Te certi cu profesorul de pian-gastronomis; parol d'onor.winking laughing tongue

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai link de la wikipedia mai sus daca doresti sa te documentezi

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

PA! Fugi la furat cu sacul lui Mos Cracila; esti varza la astronomie!winking laughing tongue

| relian a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Emisfera nordina este inclinata zici tu sau cine zice? Poate ai vrut sa spui ca Pamantu sau axa Pamantului este inclinata, aia e altceva, dar nu sa spui emisfera nordica.A doua fraza si aia varza laughing cum adica -este aproape invers? Sigur este invers nu aproape.Iar fraza 3 ai dato tot rau, ai bagat-o pe aia cu -detine_ detine sau tine de inclinarea? Naspa

| relian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai de ce nu explici tu cum sta treaba?laughing omu are dreptate, datorita inclinari axei avem luminata mai mult o emisfera decat cealanta.Asta da lungimea zile, sau crezi ca este altfel?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru relian):

Cu aproximatie: cam asa sta treaba. nu am timp de expicatii cu detalii astronomice. Felicitari

13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Axa Pamantului este inclinata.Vara in emisfera nordica soarele lumineaza o suprafata mai mare, ca urmare vom avea in eisfera nordica o suprafata mare luminata si o suprafata mica intunecata.Simplu aia e tot laughing
Iarna avem o suprafata luminata mica in nord si restul este intuneric.
De aici avem zile mai lungi si zile mai scurte.

Mai simplu? Ai o minge luminata pe o suprafata cat o moneda,rotesti mingea si ai lumina doara pe o suprafata cat o moneda mereu,restul mingii este intuneric corect? Maresti lumina astfel incat sa lumineze mai mult de jumate din minge, apoi o rotesti, Vei avea lumina adica zi mai mult timp, iar noapte mai putin. Mingea se roteste cu aceiasi viteza.
Concluzia-tine de cata suprafata este luminata, asa ai zi mai lunga sau mai scurta
E ca si cum tu te misti printr-o suprafata luminata, cu cat suprafata luminata este mai matre cu atat tu mergi mai multe ore prin lumina corect? Asta e tot.

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca ziua dureaza mai mult.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe ce planeta, Coane Spirache? laughing laughing laughing