| DryIce a întrebat:

Unde se duce Soarele cand apune?

Răspuns Câştigător
| Cervinschi_Cosmin_1996 a răspuns:

Pe partea cealalta a planetei

| DryIce explică (pentru Cervinschi_Cosmin_1996):

Nu e pe ci in cealalta parte si nu a planetei (glob) ci flat plane. Stiai ca au derivat cuvantul plain in planet rolling on the floor tu ai raspuns cel mai corect dintre toti cu exceptia ultimului cuvant tongue e un fel de fken harta dota plata unde traim din pacate sad nici mie nu-mi convine dar e realitatea. Si eu as vrea sa colonizam spatiul, din pacate acesta nu exista.

42 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La o bere happy

| aXy99 a răspuns:

In pamant, tu chiar nu observi ca soarele coboara?

| DryIce explică (pentru aXy99):

Nu coboara ci se indeparteaza, efectul de perspectiva face sa para ca el coboara tongue

| alexandrualind a răspuns:

In vest il vezi.Vestea este ca pamantul se misca nu soarele.

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

De unde stii ca Pamantul se misca? am vazut filmari cu baloane de mare altitudine ce au suprins Pamantul "imovable" tongue daca ar fi mobil practic avioanele nu ar putea veac ateriza pe o pista aflata pe axa nord sud (daca Pamantul se invarte Est-Vest) practic un elicopter ar sta pe loc in aer si ar astepta destinatia sa vina la el. tongue

| alexandrualind a răspuns (pentru DryIce):

Nu uita ca avem gravitatie si ne da senzatia ca noi stam pe loc dar in realitate noi ne miscam. Daca nu am avea gravitatie atunci ai vedea!

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

Gravitatia nu a fost demonstrata pana in ziua de azi cum functioneaza happy

| alexandrualind a răspuns (pentru DryIce):

Dupa ce ti-am dat raspunsul chiar la asta m-am gandit si eu. Uite aici:
-In cosmos nu este deloc gravitatie si practic plutesti in ea.
-Pe luna este putina gravitatie(de 6 ori mai putina ca si pe pamant)
-Pe terra este o gravitatie care o simti chiar acuma cand citesti ce scriu eu acuma.

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

In cosmos nu ai fost niciodata, nici tu nici cunoscutii tai. Tot ce vezi la tv e cgi. Pe luna =) jumate din sua crede ca a fost cacealma faza cu oamenii pe luna. Oare de ce nu crede toata lumea? evident, s-a si demonstrat ca a fost cacialmaua. Tu vorbesti din ce vezi la discovery, dar tu ai vazut asta cu ochii tai? nu. Deci?! big grin plz

| alexandrualind a răspuns (pentru DryIce):

Hai sa incerc sa iti spun o dovada sa intelegi:
Deci practic noi avem in sistemul solar 8 planete care se invart in jurul soarelui.Pluto(cea de a 9-a planeta din sistemul solar in 2006 a fost scoasa si bagata in categoria planetelor pitice). Deci daca noi avem 8 planete in sistemul solar care se invart in jurul soarelui atunci cum? Soarele sa se invarta langa toate planetele?

Atunci si eu spun: Deci? big grin plz

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

Ai vazut tu planetele? ia un telescop si uita-te. Si altii s-au uitat si au vazut o lumina translucida si nu ceea ce vedem pe google. happy Ele sunt doar lumini, ceva. Nu se stie exact. Arata-mi ca ai vazut prin telescop si te cred. xD nu-mi da exemple de google, de unde stii ca sunt 8 planete? ai vazut tu? una e ce ti se spune si alta e realitatea.

| alexandrualind a răspuns (pentru DryIce):

Nu am telescop dar peste tot se zice.Indiferent ce imi spui doar cu o dovada imi poti arata ca ai dreptate!

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

Uite dovada, arata-mi curbura Pamantului si te cred. Urcate pe ce varf munte inalt vrei si nu o vei vedea curbura. Ridica balon cu heliu la 200km inaltime si nu o vei vedea. Iss e la 400km si vede bine curbura. Baloanele la 200km nu vad deloc curbura si culmea cu cat se ridica observatorul linia orizontului se ridica odata cu el, daca la 200km nu se vede fie e enorm Pamantul si iss minte ca atunci pe la 2k km inaltime s-ar vedea, fie nu exista deloc.

| alexandrualind a răspuns (pentru DryIce):

Eu stiu8 ca balonul se va sparge cand ajunge foarte sus.Sa iti spun eu cevabig grinoamna mea de geografie s-a uitat prin telescop la planete si le-a vazut!

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

A vazut o pata de culoare translucida nedefinita ca suprafata ce poate fi doar o lumina. Nimeni nu a vazut prin telescop o "planeta" ca in google images. Orice telescop ai avea, faci zoom in puternic tot translucid vezi. Sunt multe video pe youtube despre asta. Ele sunt lumini nu suprafete. Interesant ca vorbesc cu un copil de jumatate din varsta mea despre un subiect contemporan. In fine inchidem topicul. happy

| alexandrualind a răspuns (pentru DryIce):

Ultimul lucru ca sa iti spun ca sa intelegi:Am vazut mai jos ca ai spus ca soarele se plimba cu celelalte planete prin Calea Lactee.Asta este adevarat! Apropo:atunci ce sunt stelele de pe cer(punctele)?

| DryIce explică (pentru alexandrualind):

Reflexii de lumina. Baloanele de mare inaltime cu aer cald, ridicate pe timp de noapte, culmea, cand au plecat de jos se vedeau stelele si cand a juns la 115km inaltime nu se mai vedea absolut nimica de s-au si speriat toti, unde sunt stelele, planetele? in schimb se vedea Soarele si luna mult mai mari decat vazute de jos. Ca si cand ar fi mai aproape. Uita-te si tu pustiule la videoclipuri despre realitatea in care traim, nu crede tot ce ti se spune fara dovezi solide. Stii ce e aia cgi? computer generated image? asta e ceea ce vezi planetele pe google images, cgi. Fakes. Totul e fake. Se pare ca s-a si demonstrat asta in photoshop la culori cica se vede culori suprapuse cgi. Si nasa a recunoscut ca nu a facut poza la pamant, ci s-a facut in photoshop din sute de imagini. Singuri s-au dat de gol anul trecut cu anuntul asta. Si iarasi faza cu Pamantul nu e sfera, e bombat la poli, ca o para rolling on the floor de asta in nord vedem teren plat (flat earth) ca e ca o para rolling on the floor lol si la sud e curburatura omg ce troli. In fine.

| aXy99 a răspuns (pentru DryIce):

Esti prea sceptic si speriat de realitatea in care traiesti. Tu traiesti oricum in lumea ta, dar ti se pare totul atat de "amuzant" pentru ca esti bulversat total nu stii ce sa crezi. Argumentele tale sunt nefondate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde vrea raza lui, no?
Pai da, no?

| Kandia15 a răspuns:

Nicaieri. In schimb, Terra da

| ExprimareLibera a răspuns:

Nimeni nu stie

| DryIce explică (pentru ExprimareLibera):

Haha exact. Uite un om care da raspuns bun, nimeni nu stie. Bravo. Fk trebuia sa iti dau tie best answer, scuze, tu ai raspuns mai bine. Practic nimeni nu a fost in spatiu sa vada, de ce nu fac misiuni cu civili in spatiu? obvious.

| DoarBogdan a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Am trait in minciuna sad

| ExprimareLibera a răspuns (pentru DryIce):

Noi să fim sănătoși. Data viitoare mă aștepți sa raspund

| DryIce explică (pentru DoarBogdan):

Acuma nu se stie exact, poate e rotund poate nu, nimeni nu stie exact, mai nou e cu 60% flat 40% round. Sunt mai bune argumentele pentru flat atata tot.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DryIce):

Oare exista intuneric? Cu adevarat...

| DryIce explică (pentru DoarBogdan):

Nu trolui, intuneric = lipsa fotonilor, intuneric e un cuvant. Lumina si intuneric, totul tine de fotoni si lucsi.

| Robi1444 a răspuns:

Soarele nu se duce niciunde. Soarele ramane pe loc. Doar pamantul se invarte.

| DryIce explică (pentru Robi1444):

Nici in globe Earth theory Soarele nu ramane pe loc =) el se invarte in jurul gaurii negre din centru galaxiei tongue de unde stii ca Pamantul se invarte?

| Robi1444 a răspuns (pentru DryIce):

Normal ca si soarele se invarte. si nu se invarte cum se invarte pamantul.
daca vrei sa intru in subiect mai mult, nu mi-e greu. am vrut doar sa nu ma obosesc cu intrebarea ta stupida, zici ca ai 10 ani.k

| MarianaNiculescu a răspuns:

Nicaieri

| veryhonest a răspuns:

In jos.

| xDragosel007 a răspuns:

Soarele sta pe loc, dar planeta se invarte in jurul soarelui, oricum, soarele se duce pe cealalta parte a planetei!

| DryIce explică (pentru xDragosel007):

De unde sti ca se invarte? simti ca te misti? daca un avion zboara la mare altitudine pe axa nord sud (pamantul se invarte teoretic est vest) de ce acel avion zboara drept pe axa nord sud cand ar trebui sa zboara la 45 grade inclinatie sa compenseze rotatia. Un elicopter ar sta pe loc in aer si ar astepta destinatia sa vina la el. Pamantu se invarte cu 100km/h, elicopterul zboara cu 200km/h, e mai rentabil sa stea pe loc si sa vina destinatia la el. Concluzie pamantul nu se invarte. Nimeni nu a vazut curbura pamantului. Am vazut filmari cu balon si avioane la 200km/300km inaltime si nu se vede. Iss e cgi computer generated image.

| DryIce explică (pentru DryIce):

Pamantu se invarte cu 1100 km/h corectez

| DryIce explică (pentru DryIce):

Https://www.youtube.com/watch?v=WQITXbcz2hg 121000 feet = 125km inaltime, arata-mi curbura

| DryIce explică (pentru DryIce):

Https://www.youtube.com/watch?v=hlJmBe1eeQA uite aici alta mai inalta si pe timp de noapte, ce zici de sun hotsopt pe pamant? cum faci hotspot de la 80 milioane km departare? De ce cu cat te inalti la cer soarele devine mai mare?

| anonimuser205 a răspuns:

Intrebarea e. unde te duci tu cand apune soarele?

| AdelaNicolae a răspuns:

Sal...
Doar pamantul se invarte, soarele nu se duce nicaieri, el ramane intotdeauna pe aceeasi pozitie.

| StoicaAlexandra a răspuns:

Niciunde, ramane tot la locul lui doar ca pamantul se duce la plimbare...