| laurentiu80 a întrebat:

Ciao TPU! Mi-am luat un netbook si nu sut decis ce sistem de operare sa-i instalez. Nu as vrea windows 7, nici meego sau android.As vrea o distributie de linux usor de utilizat si sa fie conceput speciala pentru netbookuri. Ce distributie de linux stiti voi asa mai aspectuoasa?

Răspuns Câştigător
| ndc a răspuns:

Ubuntu foloseste interfata Unity, care a fost proiectata initial pentru netbookuri.
Daca vrei sa fii cu 10% mai hardcore poti sa-ti instalezi Fedora, care foloseste Gnome 3, cu Shell. Dar daca e sa le comparam tot Unity iti ofera mai mult spatiu pe ecran.
Mai e si Joli OS, care e facut pentru acces rapid la aplicatii web. E foarte usor de folosit, si destul de rapid pe un netbook.
Sau, daca preferi o interfata mai traditionala, iti instalezi Lubuntu. Mie sincer nu-mi place, dar sunt altii care adora LXDE.

2 răspunsuri:
| vthdo a răspuns:

Ai putea sa incerci Ubuntu