| grassu a întrebat:

Cine a schimbat placa video la laptop, e prinsa de placa de baza si cam cat costa manopera?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Depinde de la lpatop la laptop, la unele e integrata, la altele e dedicata, tu ar trebui sa iti stii configuratia.
Daca e dedicata, se desface si se inlocuieste cu usurinta, poti sa faci si tu acasa daca esti mai tehnic, daca nu service fara probleme, e chestie de'o ora-doua, cu tot cu curatat de praf daca tot il desfaci.
Daca e placa integrata deja se schimba problema, ori schimbi placa de baza cu totul, ori trebuie interventie de electronist pentru dezlipit si relipit.
Manopera difera in functie de caz, dar pe langa manopera platesti si piesa in sine, deci nu scapi prea ieftin.
Bafta

2 răspunsuri:
| lastOne a răspuns:

Nu am inteles daca placa video e incorporata pe placa de baza sau daca e pe slot MXM. Daca este MXM poate fi schimbata cu usurinta, in schimb daca e incorporata pe placa de baza nu ai ce ii face decat sa schimbi placa de baza.

| Justin4u a răspuns:

Din cate stiu eu placa video la laptop este incorporata in placa de baza straight face deci nu o poti schimba,,,