| dalea a întrebat:

Cine ma poate lamuri, care e chestia cu microfoanele de la emisiunile tv, adica au un microfon de vorbit si unul de cantat.Care este diferenta dintre ele?

Răspuns Câştigător
| death a răspuns:

Lavaliera e naşpa, distorsionează sunetele. În cazul vorbirii, nu se prea poate sesiza schimbarea, dar, când vine vorba de cântat, devine deranjant. Microfoanele pentru cântat sunt mai performante. Sau, cum au spus şi alţii, pur şi simplu sunt oprite, ca să nu se facă vajnicii cântăreţi de cacao.

3 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Diferenta dintre ele consta in reglajele care sint facute de sunetistii emisiunii respective

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pe unul de obicei se face play-back... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Cel cu care vorbeste este pornit, iar celalalt nu este pornit. La cantat se face play-back de obicei, si de aceea se schimba microfoanele.

Pa-pa!