| Davidoaia a întrebat:

Cine poate sa-mi explice cat mai clar si detaliat cum pot sa imi fac un site pe net nelamuririle mele sunt legate de urmatoarele aspecte
-cum e mai bine domeniu sau hosting?
-daca cumpar domeniu pot face in asa fel incat sa dau bani o singura data si dup aia sa-l am pe viata?
-daca cumpar domeniu platesc si hosting?
etc...nu prea ma pricep asa ca imi cer scuze pentru eventualele greseli happy
precizez ca vreau sa imi fac un site pentru download care sa arate destul de bine si as vrea sa stiu tot ce se poate sti despre asta si cam cat m-ar ajunge investitia. multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cumperi domeniu.ro platesti odata si il ai pe viata, daca cumperi domeniu.com platesti in fiecare luna. Uite un site in care poti vedea preturile la toate domeniile https://www.edomenii.ro/inregistrare-domenii.html

5 răspunsuri:
| Leandro a răspuns:

Poti incerca www.ucoz.ro, un sistem accesibil prin care poti sa-ti creezi un Site sau blog GRATUIT! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati si vine cu o interfata in limba romana!
uCoz ofera tuturor celor inregistrati, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneste de la 400 MB si creste constant), peste 250 de template-uri gratuite si multe altele.
Orice fel de site ti-ai creea, trebuie sa ai drepturi de autor asupra fisierelor pe care le pui la dispozitie pentru download, altfel esti in ilegalitate.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Iar aici ai un tutorial video: http://www.tutorialevideo.info/? p=3090

Mult succes!

| marculescumihai a răspuns:

Da toate siturile se platesc hosting/domeniu TOT.Depinde de tine la ce nivel il aduci si daca iti va aduce si profit.Si se plateste lunar (nu doar o data in viata ). Banii tii poti castiga din reclame/anunturi.etc

| Davidoaia explică:

Eu stiam ca doar domeniile.com se platesc odata pe viata happy anyway...m-am uitat pe site-ul care mi l-ai lasat si am vazut domeniu.ro la 39$ cu valabilitate nelimitata ...si daca iau un domeniu din ala nu trebuie sa mai platesc nimic in plus (vreun tarif lunar ceva?)? si pentru un site de download filme sau muzica gen filmealese.ro e bun un domeniu de acela? happy Astept raspuns si multumesc anticipat happy

PS: Dau funda daca reusesti sa ma lamurestihee hee

| AlexNegoita a răspuns:

Daca vrei solutia cea mai ieftina: faci site pe un serviciu de creat site gratuit
Daca vrei solutia cea mai buna:
A. Iti creezi un site sau pui cineva sa-ti faca. Un site de upload/download fisiere nu e foarte greu de facut.
B. Inregostrezi domeniu:
B1.petremen lung mai ieftin iesi cu un domeniu.ro cumparat de la Rotld sau de exemplu de la Rohost(foarte buni si destepti baietii astia). Pretul este mai piperat dar platesti o data si gata
B2. daca nu ai bani, varianta de termen scurt. Tot la Rohost alegi un domeniu.com si platesti undeva la 60 de Ron pe an.
C. gazduire buna pentru domeniu (locl unde va sta site-ul tau) si aici ai:
C1. iti faci un server cu ajutorul Ubuntu Linux Server Edition (ai tutoriale foarte multe pe net) pe un pc mai vechi sau
C2. cauti un hosting ieftin si bun (mai ales bun ca degeaba e ieftin daca site-ul tau sta picat cate juma de luna). Recomandare tot Rohost desi se gaseste gazduire si mai ieftina