| DJohnny a întrebat:

Cine stie sa lucreze in Sony Vegas ( Pro 10 )? Ce poate face programul asta? Cum lucrez in el? Daca nu aveti timp sa-mi explicati toti pasii si functiile macar sa-mi dati un tutorial video ( preferabil in romana, daca nu, e buna si engleza )

2 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Un tutorial? Probabil vreo 10 tutoriale de 1 ora fiecare voiai sa zici. si acum, joaca-te in el singur, dupa 2-3, poate 4, poate 5 ore o sa incepi sa prinzi cum se foloseste, ce face functia aia, cum se lucreaza cu timeline-ul, cum se adauga efecte FX la video, testezi mai multe formate/codecuri sa vezi cu care opti calitate buna si timp scurt de randat etc.
Apoi cand vrei sa faci ceva si nu stii cum cauti pe net tutorial (nu-i greu sa cauti, de exemplu scrii pe Youtube Sony vegas slow motion effect).
Oricum, suta-n mie nu vei stii sa-l folosesti din tutoriale, ci din experienta proprie, eu folosesc Vegas Pro pentru montaje cam de 2 ani, si de cateva luni m-am pus si pe Affter Effects pentru compozitii de 15-20 de secunde cu efecte pe care apoi le aranjez in Vegas.

| wassyle1994 a răspuns:

Programul acesta poate crea, redacte filme, filmari prin adaugare de voce(sunet), poze, fragment de video, text si are include foarte multe efecte.
http://www.youtube.com/watch?v=NLgC70tPbaU