| Stelian2015 a întrebat:

Cine stie un serviciu online GRATUIT pentru PC care îti permite să stochezi gratuit date (poze, muzică, video, documente, etc) cu cati mai multi Gb?
Exista ceva cu spatiu nelimitat free?

Dropbox are spatiu prea putin 2GB, mentionez ca eu am mii de imagini si video si am cam umplut calculatorul si imi functioneaza dificil. Vreau sa salvez totul insa pe ceva gratuit (si sigur, nu pe urma sa le pierd fiindca siteul acela are probleme) ca nu am bani de atatea stickuri de memorie cate mi-ar trebui mie.
cum sa fac? Voi ce folositi?
Funda

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nimeni nu iti va oferi spatiu nelimitat, aici referindu-ma la cantitati imense (de ordinul miilor de tb) pentru ca 1 pretul acelor unitati de stocare este deja destul de mare si pentru acei 15 gb pe care ii primesti(gandeste-te la n milioane de persoane care isi pot face cont Google si la pretul unitatilor in care ajung sa se stocheze datele in urma folosirii serviciilor ) si 2 pentru ca firma nu ar mai castiga bani din acea functie de extindere a cloud-ului.
Si revenind, Google Drive iti ofera 15gb de cloud nu "spatiu infinit de stocare" asa cum crede un user ce nu cred ca a mai verificat bara de stare a cloud-ului de ceva ani.
Alegerea este de partea ta, nimeni nu te obliga sa folosesti Drive sau Mega sau alte bazaconii care se presupun a-ti oferi pana la 100gb.

11 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Google drive - 15G free per cont

| Harlequin a răspuns:

15GB la Google Drive

| Stelian2015 explică:

Am citit ca Google drive/Google Photos ofera spatiu nelimitat si Mega 50 GB aici scrie:
http://madalinliviu.ro/......ud-gratis/

ADrive are 50 GB
http://www.cnet.ro/......isierelor/

eu vreau ceva pentru PC si gratuit

| Harlequin a răspuns (pentru Stelian2015):

Google Drive îi şi pentru PC www.google.com/drive/download/

| Stelian2015 explică (pentru Harlequin):

Si care- e adevaru? eu nu pricep nimic. Ofera spatiu nelimitat sau numai 15 GB?
spatiu nelimitat insemnind contracost? si 15 GB gratis?
eu am spus ca vreau ceva nelimitat sau cu cat mai multi GB si gratis

| LPCTSTR a răspuns:

Foloseste Google Drive, Dropbox este degeaba.
Cei 15 gb oferiti de Drive si-au spus cuvantul in fata lui Dropbox care iti ofera 2 gb.
Poate te intrebi de ce Google iti ofera 15 gb de cloud si Dropbox 2, iar raspunsul este foarte simplu:
Google foloseste o simpla tactica de a-i intrece pe competitori.
Iar cum toti iubesc mult pe gratis, Google ca o companie gigant nu ar avea de pierdut si castiga efectiv cursa tocmai datorita contului Google pe care il folosesti la primul contact cu telefonul + ca isi sporeste popularitatea tocmai pentru ideea de "mult pe gratis" si serviciile aferente.

| Harlequin a răspuns (pentru Stelian2015):

Cum vrei spaţiu nelimitat şi căţi mai multi GB? Se bat cap în cap cele două.

Nu este cu spaţiu nelimitat gratuit. Bine că nu vrei să primesti şi bani.

| Stelian2015 explică (pentru LPCTSTR):

De Mega 50 GB si ADrive 50 GB ce parere ai?

| Algo098 a răspuns:

Un hdd extern ar fi o solutie buna http://altex.ro/......_750_1500/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

50 Gb cu 5 lei pe luna de la DIGI. Se numeste DIGI Storage. 100 Gb gratuit de la Degoo sau pCloud (nu stiu cat are). Surdoc -100 GB, Mega - 50 GB, Adrive - 50 GB, OneDrive - 15 GB.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Stelian2015):

Nu am avut ocazia de a avea experiente cu acele servicii insa stiu ca Drive se foloseste de contul Google si ca acei 15 gb vor exista cat timp exista si contul.
Mega stiu ca este folosit pentru fisiere mari si este folosit de cei mai multi pentru piraterie, avand un spatiu de stocare mare, insa ma indoiesc ca poate fi folosit ca un cloud "solid", corectati-ma daca gresesc...