| JSW a întrebat:

Cineva îmi tot sparge contul Google.
Nu îmi face nimic pe cont dar nu știu de ce îmi sparge contul.
Va rog spuneați-mi cum as putea sa scap de omul ăsta sau ce o fi.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Alege o parola de 30-40 caractere, foloseste de ex. LastPass pentru a o genera.

Activeaza 2FA (adica te poti loga la Google numai dupa ce confirmi logarea).

Anuleaza orice alte logari la Google de pe alte aparate sau aplicatii.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu-ți sparge nimeni contul. Adică nimeni nu îți știe parola dacă nu o spui tu.
Dacă Google îți trimite notificări că cineva s-a logat pe contul tău de pe alt dispozitiv, asta înseamnă că ai intrat tu pe cont și de pe telefon și de pe calculator/laptop. Și Google te întreabă dacă ai fost tu sau nu.
Iar dacă bănuiești că cineva îți cunoaște parola, atunci trebuie să o schimbi mai înainte de a se lumina de ziuă. Și data viitoare să te asiguri că niciun om de pe pământ nu o cunoaște.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

De unde stii asta daca nu iti face nimic pe cont?

| JSW explică (pentru darrio2007):

Pai întru in setări după dau la Google și la securitate și vad ce dispozitive sunt conectate

| Bizon95 a răspuns:

Pune autentificare in 2 pasi
inainte de asta RESETEAZA TELEFONUL, reinstaleaza PC-ul, etc... foarte probabil ca are un troian pe undeva, altfel nu prea poate

insa dupa reset la telefon si auth in 2 pasi, NU mai poate sa sparga NIMIC!

| darrio2007 a răspuns (pentru JSW):

Si ce dispozitive sunt conectate? Si mie mi se intampla sa imi apara ca ma conectez din Bucuresti si eu nu am mai fost pe acolo de ani de zile.

| JSW explică (pentru darrio2007):

Dispozitivele mele sunt conectate.
Și un mac îmi sparge contul.