CONCURS: Care e gadget-ul tau preferat?

Fiecare dintre noi foloseste zilnic cel putin un aparat care-i face treaba si viata mai usoara, mai placuta sau pur si simplu mai distractiva. De la gear de gaming la ceasuri desprinse din filmele sci-fi sau vreo plita fabuloasa cu inductie, ceva tot trebuie sa stea pe primul loc in topul preferintelor personale.

Ca sa exploram acest domeniu, va invitam la un concurs alaturi de prietenii de la evoMAG.ro. Tot ce trebuie sa faceti este sa ne spuneti care e gadget-ul vostru preferat si de ce.

Apoi noi va premiem cu 3 vouchere de 300, 200 si 100 de lei, dar si 3 stick-uri USB de 4GB de la Intel, toate oferite de evoMAG.ro.

Va asteptam raspunsurile pana duminica, 29 septembrie. Apoi anuntam castigatorii. Cele mai interesante 3 raspunsuri isi vor adjudeca voucherele, iar stick-urile vor fi acordate prin tragere la sorti.

Mult succes!

196 răspunsuri:
| Ungureanu_Gabriela_1991 a răspuns:

Iphone

| lautarescudaniel a răspuns:

Tableta

| Mihaela_Daniela_Fedeles_1971 a răspuns:

Laptop-ul.Deoarece pot sta comod acasa sau pot sa l iau cu mine, pot gasi pe el cam tot ce mi doresc ca sa-mi ocup timpul.

| Vlad009 a răspuns:

Este adevarat ca unii dintre noi folosesc zilnic un aparat sau altul, care sa ne faca viata mai usoara. Pentru cativa, insa, un TV-ul proaspat lansat sau un iPhone 5 nu mai reprezinta de mult o prioritate. Aparatul care le insenineaza zilele de daruire, readuce insasi viata in inimile celor aflati pe marginea prapastiei. Pentru medicii salvatori de urgenta, aflati in permanenta miscare la interventii, defibrilatorul, un aparat atat de rece si impersonal este cel mai bun prieten.

| Alexandru_Ivanus_1971 a răspuns:

Wii u are gamepadul e ca o tableta cu butoane

| Sandu_Adrian_1974 a răspuns:

Smartphone. Dimensiuni reduse, mobilitate, autonomie mare, pret mic, conectivitate buna, multe aplicatii pe Google Play, posibilitati actualizare firmware.

| Lazăr_Adi_1980 a răspuns:

Tableta Apple iPad generatia a 4-a deoarece este nemaipomenit. Performant si cu foarte multe functii.

| pepalaura a răspuns:

Gadget-ul meu preferat este laptop-ul, bineinteles...Consider ca e cel mai satisfacator, din toate punctele de vedere...si cred ca va ramane gadget-ul preferat al multora pentru mult timp comparativ cu altele, care se reinoiesc cam des.

| claudiaoo a răspuns:

Telefonul este gadget-ul meu preferat pentru ca este acel gadget la care nu as putea renunta niciodata.

| alinadalina1979 a răspuns:

Smartphonul deoarece poate inlocui cu succes calculatorul, laptopul, tableta oricand si oriunde.

| Mariana_Ramona_Boar_1971 a răspuns:

Eu am doar calculatorul unde pot vedea tot ce imi doresc, ascult muzica, vad filme, mi-AS dori foarte mult sa am si eu ceva mai modern, dar poate mai incolo, deocamdata prioritatiile sunt altele. mi-as dori o tableta pentru ca este usoara, portabila si pot vedea orice ma intereseaza!

| May_Craxy_1993 a răspuns:

Smartphone si tableta sunt cele mai folosite cel mai des si sunt practice

| plumbgri a răspuns:

Gadgetul meu preferat e mp3 playerul pentru ca sunt mereu in miscare

| irinao a răspuns:

Gadget-ul meu preferat este tableta, fie ea Ipad sau alt brand pentru ca o poti intrebuinta in multiple scopuri(e-mail, redactat diverse) si mai ales pentru ca iti ofera mobilitate

| Oprea_Ion_1943 a răspuns:

Laptoopul

| Lebada_Lacramioara_1972 a răspuns:

Laptop-ul, deoarece l-am primit cadou.

| Traian_Anton_1979 a răspuns:

Gadgetul meu preferat este Ipadul

| Andrey_Best_1994 a răspuns:

PC-ul, pentru ca alt device nu am.

| Popa_Laurentiu_1958 a răspuns:

Gadget-ul meu preferat este tableta serioux S710tab visiontab.Cu ea pot sa vad filme si sa-mi citesc Email-urile!

| Ileana_Petre_1973 a răspuns:

Tableta si telefonul mobil, sunt cele mai uzuale in zilele noastre.

| Ileana_Petre_1973 a răspuns:

Tableta si telefonul mobil deoarece sunt indispensabile in ziua de azi!

| Cosmyn_Narcys_2000 a răspuns:

Tableta! De ce? Deoarece are ecranul mare si poti sa comunici bine si frumos! big grin

| cristiantudor11 a răspuns:

Pentru cunoscatori si nu numai

Singurul meu gadget preferat (MULTISMARTPHONE) are un procesor multi-core, o capacitate mare de stocare, modelul are dimeniunile 165x95/70/80 si cantareste 55 kg, culoare neagra si o forma ergonomica generoasa. Toate acestea m-au convins ca merita investitia!
Sunt mai multe lucruri pe care dragul meu termina le poate face, insa are si cateva minusuri.
Am sa incep prin a enumera functiile pe care le detine si mai apoi minusurile:

1. UZ STRICT PERSONAL: NU se recomanda a fi imprumutat, intrucat risti sa nu-l mai recuperezi (s-au intalnit cazuri, asa ca, de ce sa risti?). Acest gadget este constituit a fi folosit exclusiv in scop personal.
2. DESIGN ATRAGATOR: fiind relativ nou, dispozitivul este subtire si foarte atractiv, ecranul este suficient de mare si am grija sa-i reinnoiesc constant folia de protectie impotriva zgarieturilor; e usor de manevrat si deocamdata nu pune probleme la spatiu. Sa vedem peste cativa ani.
3. MEMORIE INTERNA si CARD: Are o capacitate foarte mare de stocare informatii, astfel incat nu trebuie sa-ti faci griji daca tu uiti ceva. El cu siguranta va retine tot si va avea grija sa-ti reaminteasca lucruri pe care iti vei fi dorit sa le fi uitat.
4. ECRAN TACTIL: reactioneaza la cea mai mica atingere, totul este sa fii finut si sa-l folosesti conform manualului. Altfel, risca sa se blocheze o vreme ori, din contra, sa mearga fara intrerupere si sa nu mai stii de unde sa-l opresti.
5. Aplicatii OFFICE: iti organizeaza viata extrem de eficient (in opinia lui). Calendarul, alaturi de notes, dispune de 3 moduri de vizualizare:lista (adica ce ai de facut!), zilnic (ce ai de facut!) si lunar (zilele speciale de care nu ai voie sa uiti, sunt doar vreo 120 pe an).
6. GPS incorporat care functioneaza si de la distanta, astfel incat ai (ne)sansa de a fi monitorizat aproape permanent (de fapt, cred ca functia asta trebuia inclusa undeva mai jos).
7. Functia SMART STAY: ecranul terminalului sta aprins cat timp utilizatorul il foloseste, adica atata timp cat utilizatorul se ocupa efectiv de el. Functia este foarte utila deoarece evita "intunecarea" ecranului cand utilizatorul ar vrea, de exemplu, sa iasa la o bere, doua, trei.
8. Spatiul de stocare se extinde incontinuu, astfel ca tu sa nu mai ai nevoie sa inlocuiesti bateria.
9. Acest terminal are o mufa micro USB pentru alimentare si sincronizare cu propria persoana. Astfel incat, daca iti doresti si esti perseverent, conectat la o sursa interna de curent, poate face minuni iar peste 9 luni te poti trezi cu unul (sau mai multe) mini-gadget-uri de ultima generatie, de care categoric ca vei fi mai mandru decat de orice altceva.

Legat de minusurile acestei inventii superioare se zice ca :

1. Nu e recomandabil a imparti jocurile, filmele si melodiile cu prietenii, nici direct, nici indirect.
2. Utilizatorul nu poate rula cu doua aplicatii in acelasi timp, pe acelasi ecran, in acelasi spatiu geografic si in acelasi timp.
3. NU pot fi sterse automat anumite figuri din memoria acestuia.
4. Interfata nu poate fi schimbata, asa ca fiti cu mare bagare de seama cand vi-l luati, sa nu va treziti peste ani ca nu va mai place ori ca s-a demodat.
4. NU dispune de functia telecomanda, asa ca trebuie sa mergi personal dupa bere.
5. NU are garantie. Vine doar cu un certificat de ...calitate valabil pe viata.

Per total, recomand cu caldura un asemenea gadget, cu plusuri, cu minusuri, deh...ca orice pe lumea aceasta. Viata ta devine mai usoara, mai plina si mai distractiva. Totul e sa te "inveti" si sa te obisnuiesti cu el, lucrurile devin o jucarie pe urma.
Bafta celor care inca nu au asa ceva (sa va gasiti unul pe masura!), iar celor care "fac deja casa cu cel ales", ce sa zic...sa-mbatraniti frumos impreuna!

| ZoosterCo a răspuns:

Ce norocoşi suntem! Avem gadget-uri. Mai merită să te pui în locul generaţiilor care se jucau cu pietre? Vai şi amar de vremea lor! Acum avem gadget-uri, dom’le!

Să începem.

Preferatul, gadget-ul cel mai util mie, prea aşteptatul şi prea primitul este laptopul de pe care scriu în acest moment.

Nu este de calibru, de ultimă generaţie sau de „toţi termenii ăştia" dar îmi face şi-mi fac treaba perfect. L-am cumpărat undeva pe la sfârşitul lui 2010. Până atunci, sărăcuţul ăsta de tânjea după un calculator portabil stătuse prin internet cafe-uri, la prieteni şi la mătuşi de-i venise rău. Adică eu. De ce şi cum spunem în rândurile ce urmează.

Îmi doream din toată inima să am şi eu calculator. Să fie doar al meu, fără mătuşa, ăla, aia şi ăialalţi. Fără. Doar al meu. N-am stat prea mult pe gânduri şi am căutat metode de făcut bani pe internet. Am plecat de la penibilele alea de site-uri PayToClick şi, mulţumesc divinităţii, am ajuns la afiliere. Mă simţeam minunat. După ce mi-am creat o grămadă de id-uri de Yahoo am adăugat prieteni pe fiecare şi, ba puneam la status oferte, ba le trimiteam mesaje, ba le spuneam să apeleze la mine dacă vor un produs de pe internet. Mă aflam pe la mijlocul anului 2009. Leii intraţi în cont erau puţini, dar eram super ambiţionat că aveam ocazia să am laptopul meu. Doar al meu! Şi am continuat, şi am continuat, şi tot am continuat. Un an am ţinut de acei bani din cont să nu-i cheltui. Tot după acest an, avea să apară mult aşteptatul gadget. După un search pe 'net am aflat că era de rasă „netbook" şi avea să-l cheme HannSpree sn10e2 lăudându-se cu o diagonală de 10'', memorie RAM 1Gb, procesor 1, 66GHz şi memorie de 160Gb. Era perfect! Dădusem tot anul meu de afiliere pentru el.

Cu toate că săracul a mai pierdut din „antrenamentul" cu care a venit, încă mă ajută şi astăzi, chiar şi în momentul ăsta când tastez de pe el.

Până când bănuţii din afiliere cresc cu ajutorul lui şi vor fi destinaţi altuia, gadget-ul meu preferat, ca să răspund din nou întrebării este… pe numele lui… HannSpree Sn10e2!

Mă va ajuta el oare să-mi cheltui voucher-ul pe evoMag.ro?

| Danilov a răspuns:

Imi doresc foarte mult ca noua tehnologie a ochelarilor inteligenti sa devina accesibila la pret cat mai curand. Google ne ofera Google Glass, insa exista si o versiune putin mai ieftina pe nume Glass Up care promite sa aiba aceleasi performante ca ale celor de Google. Acesti ochelari filmeaza HD, avand o capacitate de stocare destul de mare, preiau rolul castii bluetooth si din punct de vedere estetic arata foarte bine. Dan Basangiu

| Rusu_Teo_1980 a răspuns:

Nu cred ca intra in aceasta categorie, dar este singurul: telefonul mobil Nokia XpressMusic. Il am din 2009 si pot spune ca nu ma gandesc sa-l schimb, am reusit sa instalez si net-ul si de atunci e pretutindeni cu mine si nu ma plictisesc. Stiu ca sunt o groaza de gadet-uri pe care poate nici nu as sti sa le folosesc, dar pana ce o sa am nevoie intr-adevar si o sa pot sa-mi iau unul, sunt multumita cu Nokia al meu.

| habakkuk a răspuns:

Lenovo ThinkPad Tablet 2.

Pentru ca... ei bine, e un gadget ce ma incanta si mi se pare extrem de util.

| Vladoi_Ionut_1980 a răspuns:

Smartphonul, pentru ca ofera tot ce ai nevoie pentru comunicare, in zilele noastre.

| bibanelul777 a răspuns:

Imi place fonepad_ul fiindca este un gadget super din toate punctele de vedere.Pe langa acest aspect fonepad_ul desavarseste asteptarea celor care credeau ca epoca telefoanelor tip caramida a disparut si fiindca este poate combinatia perfecta pentru pasionatii de high_tech care vroiau un screen generos si bine intretinut de o platforma hardware si software suficient de bine optimizata ca sa raspunda chiar si celor care nu erau fanii terminalelor cu aspect mare...eh uite ca se poate foarte bine metamorfoza tehnologia destul de accentuat si numai cei care stiu ce vor putea aprecia un asemenea gadget.Mie unul chiar imi place fiindca l_am testat la cineva si cred ca m_a castigat de client.Pe voi nu?

| stefanvargolici a răspuns:

Gadget-ul meu favorit este smartphonul