| c0pil1n a întrebat:

Configuratia mea:
i5 9400f/ rx 580 8gb/ Asus prime h310m-r r2.0/sursa nJoy 650w/16 gb ram/
M-am gandit sa inlocuiesc placa video cu un nVIDIA 1060 sau 1660 deoarece am probleme cu shutteringul in jocurile shooter gen pubg si cs go.
Merita investitia?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar de monitor nu ne zici nimic? P.S. Ce e ala shuttering? Poate ai vrut sa zici stuttering...

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Monitorul este un Asus vg245he de 75hz...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Si folosesti AMD FreeSync sau ai un fail pe partea aia? De multe ori si la AMD si la NVIDIA e treaba de cabluri si setari la monitor, nu de placa. Sa fim seriosi, 580-ul ar trebui sa rupa CS-ul si Pubg-ul in doua!

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Amd freesync il tin dezactivat. Dar si activat si dezactivat tot am probleme cu acel stutteringbig grin
Monitorul este setat pe 75hz 1920x1080

| Mirel4412 a răspuns:

Pc-ul e cat se poate de normal. Poate problema e de la monitor, o fi prea vechi

| Simpatic a răspuns:

Daca tot vrei alta placa video din gama nVIDIA dintre acele modele te-as sfatui sa iei un 1660 super sau ti in loc de 1060

| NLS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa-i, dar totusi, cu doar 6 lane-uri PCIe 2.0 (adica chipset-ul vietii H310), ma indoiesc ca placa e lasata sa dea tot ce poate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Eh, prostii. Ar trebui sa rupa CS-ul si Pubg-ul si cu 25% din ce poate. Si oricum povestea cu lane-urile nu are treaba cu performanta placii video intr-o asa de mare masura. Benchmarkuri daca faci ies in parametri oarecum, nu?