| KentuckyF a întrebat:

Credeti ca merita Sapphire Radeon HD6850? As vrea sa rulez toate jocurile la ULTRA settings cu o rezolutie buna. Specificatiile mele sunt

-AMD Athlon II X4 630 Quad Core 2800 Mhz

-3 GB Ram

-Chipset AMD RS690C

Apropo, am auzit ca trebuie cablu de alimentare separat.Lamuriti-ma care-i treaba cu cablul acesta.Multumesc mult.

Despre aceasta vorbesc http://www.emag.ro/placi_video/placa-video-sapphire-rade on-hd6850-1gb-gddr5-256bit-pci-e--pSPHEHD6850HD1G-11180- 00-20R

37 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dei placa video este excelenta, dar s-ar putea sa fie treasa in jos de procesor, si mai ales de RAM, deoarece jocurile mai noi cer putintel mai mult, nu conteaza prea mult, ca 2 gb ram costa 50 lei.Insa, CEA MAI MARE GRIJA trebui sa o ai la sursa. Daca ai o pocnitoare, adica daca ai dat sub 250 lei, mai bine imparte bugetul si ia-ti si o sursa.

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Si cum imi dau seama daca sursa mea e desul de puternica?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Zi ce sursa ai si iti zic eu

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Am un MYRIA X-PLAY V3 si apropo ma gandesc sa iau aceasta placa de care zic si un procesor AMD Phenom II X2 565.Sunt compatibile intre ele? Dar cu sistemul meu?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Scuzati expresia, dar zic asa, fara suparare:"o belesti". :d
Daca pui aceasta placa video in acel pc il vei darama. Nici nu iti va mai pleca. ai nevoie urgent de sursa. Procesorul nu e o problema, dar sursa da.

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Deci ce fac? ce trebuie sa inlocuiesc?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Sursa, ai nevoie si de o alta sursa. Mai pe romandeste:d, trebuie sa cumperi si asa ceva http://www.emag.ro/......500-G12SBR

| KentuckyF explică (pentru KentuckyF):

Ce trebuie sa inlocuiesc?

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Am inteles si mersilaughing in schimb, trebuie sa inlocuiesc si altceva la pc? sau in rest e in regula? te rog poti sa-mi zici de asemenea daca AMD Phenom II X2 565 si Amd Radeon HD 6850?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Procesorul ala il ai acum sau ai de gand sa il achizitionezi. Daca il detii deja este suficent, va face fata. Poti incerca sa il deblochezi in x3/x4

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Ok.Scuze dar sunt cam afon cu chestiile astealaughing.In pachetul de la sursa aia sirtec pe care mi-ai dat-o are full pack in ea?(mufe,cabluri etc.)?
Si nu, procesorul am de gand sa mi-l iau. Daca stii, poti sa-mi recomanzi un procesor mai bun la pret acceptabil.Si explica-mi te rog, cum sa-l deblochez la X3 X4? Imi strica garantia? E un fel de overlocking?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Pai mai bine fa asa: zi-mi cati bani ai pentru acest upgrade misterios ca sa stiu cum sa fac! si cum sa aleg ce e mai bun.

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

I total pentru toate necesare? In total cam... 1300-1400 ron [(placa video, procesor, sursa)(si spune-mi tu daca mai e nevoie de ceva)]

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Man, mai am o mica dorninta de la tine. Cauta tu pe google si da-mi exact linkul catre pc-ul tau ca la MYRIA X-PLAY V3 gasesc mai multe unitati, toate diferite ca si configuratie.
Sau sa imi zici tu exact si c placa de baza ai acum(si ce procesor ai acum, si placa video-din nou etc. restul componentelor, cate stii tu

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Ok iti zic pe rand ca l-am luat de la Altex si acum nu mai este

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Placa video ATI Radeon HD 4350
Proceso QuadCore AMD Athlon II X4 630, 2800 MHz
3 GB RAM
Chipset AMD RS690C
500 GB DDR
Cam atat stiu sa-ti spun. Daca vrei sa-ti mai spun ceva sa-mi zici.

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Pai in primul rand trebuie sa te anunt ca nu se merita sa schimbi proceosrul. Ceea ce ai acum este net superior fata de acel x2 pe care vrei sa il cumperi. Procesorul actual e cu 70% mai bun decat acel x2 pe care planuiesti tu sa il iei. Inca ceva, ramul este ddr cat?

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

DDR2 toate 3

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Pardon sunt 2 Kingmax.1 este de 2 GB si unul de 1 GB

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

De alte informatii mai ai nevoie?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Eu zic sa cumperi asa ceva http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/428162/ si vei simti cu adevarat diferenta

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Si pentru ce e acel cooler?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Pentru procesor, ca sa faci OC

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Overclockul face ca sa-mi pierd garantia de la respectiva placa video deci pentru mine nu ar fi o optiune.Aceasta placa video http://www.emag.ro/......179-09-20G este mai buna decat http://www.emag.ro/......180-00-20R

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Overclockul face ca sa-mi pierd garantia de la respectiva placa video deci pentru mine nu ar fi o optiune.Aceasta placa video http://www.emag.ro/......179-09-20G este mai buna decat http://www.emag.ro/......180-00-20R P.S E mai bun Sursa OCZ StealthXStream 2 decat Sursa Sirtec HPC-500-G12S BR, 500W, ATX 2.3? Sirtec macar arata ma bine ca sta in picioare:)Dar ce-l face mai special pe SthealtXStream?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Pai ocz-ul are o eficienta mai buna.
2. nu mai ai ce garantie sa perzi, odata ce faci upgrade la pc de la altex, o pierzi automat
3.e mai buna 6870 decat 6850

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Dar nu se duce garantia de la respectiva placa sau procesor pe care il cumpar daca fac oc?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Nu, deoarece sunt facute pentru asa ceva. Daca ar fi atat de rau, nu sar mai produce! Dar de ce crezi ca se produc procesoare deblocate, speciale de oc... etc. Oricum, ideea e ca NU are treaba oc-ul aici.

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Bine,deci te rog daca poti sa-mi faci o lista cu ce am de luat si cate un link -eMAG ar fi cel mai bine si toate sunt la eMAGlaughing. Numai daca poti te rog.

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Iti fac, dar te rog sa faci si tu ceva pentru mine!

| sltlp a răspuns (pentru sltlp):

Deci, uite deoarece am vazut acum ca pe eMAG ai atatea reducei, ti-ai putea lua practic un pc nou si mai bun, dar in fn: deoarece ai atatea reduceri, ti-ai putea schimba si procesorul si placa de baza, daca chiar ai 1400 fixi. Oricum, ceea ce trebuie tu sa cumperi arata asa
placa video http://www.emag.ro/......179-09-40G
sursa: am schimbat, diferenta e mica aici, si se merita http://www.emag.ro/surse/sursa-ocz-fatal1ty-550w--pOCZ550FTY
si cooler http://www.emag.ro/......C_FRZ13PRO
Ceea ce te rog suna asa: daca cumeri, inainte de a cumpara fiecare produs in parte, intrea pe http://xperia-download.blogspot.com si apasa pe o reclama sau pe mai multe, ca sa fie ca un fel de multtumesc(poate schimb si eu sursa la un pc de acasa mai vechi, dar mai am necoie de bani :(

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Sunt dispus sa fac ceva pentru tine la cate ai facut tu acum pentru mine.In primul rand...ti-ai pierdut tim ca sa-mi explici mie. Oricum esti cel mai bun de pe TPU care m-a lamurit cel mai bine si mi-a dat explicatii f corecte si a avut exact cunostintele de care aveam nevoie!

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Am o banuire de-a mea de-aia nebuna laughing lucrezi cumva la
-telefonul tau
-pc garage
-sau eMAG?
Stiu ca publicitatea de la eMAG e ceva gen la fiecare click primesti aprox 0.50 nu? Oricum buna treaba cu blogul si cu tot ce-ai facut si m-ai ajutat.M-am uitat putin pe blogu tau si am deschis fiecare reclama care ai pus-o.Ai messenger ca sa putem vorbi mai repede?

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Pai:
1. Nutrebuia sa dai click acum, ci cand ai de gand sa le achizitionezi
2. as vrea eu sa castig atat pe click, as fi bogat, cred,
3. nu lucrez inca
4. cred ca mai ai de aflat destule happy(despre mine)laughing

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Da laughingnici tu nu stii nimic despre minerolling on the floordar poti sa-mi dai id-ul tau de Messenger? Ca sa ma lamuresti in mai multe privinte.

| sltlp a răspuns (pentru KentuckyF):

Il ai deja happy e chiar userul de pe tup :srsdani

| KentuckyF explică (pentru sltlp):

Te-am adaugat.