| kMirke a întrebat:

Cu ce ajuta Memoria Ram la un joc?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Memoria RAM ajută la ORICE. Procesorul nu lucrează direct cu hard disk-ul, ci cu RAM-ul. Datele se încarcă mai întâi din hard în RAM, apoi procesorul le prelucrează. Asta din cauză că viteza de citire a hardului e foarte mică în comparație cu cea a RAM-ului. Cu cât capacitatea RAM-ului e mai mare, cu atât procesorul poate prelucra un volum mai mare de date pe secundă, lucru foarte important în jocuri care sunt mari consumatoare de resurse.

4 răspunsuri:
| xByte a răspuns:

Memoria RAM este o forma de stocare a datelor, care stocheaza frecvent instructiunile primite de la program pentru a marii viteza generala a sistemului. Deci daca un joc consuma undeva la 8gb ram, iar tu ai 4gb, performanta o sa scada drastic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajuta la jocuri care au mape mai mari generand mai repede dar nu conteaza numai ram-ul aici(stocheaza date temporar), nu stiu daca m-am facut inteles. Daca te joci un joc si nu ai memorie ram suficienta iti da crash sau daca mai vrei sa mai asculti si muzica iti trebuie mai muti rami. Recomandat este 8GB ram la orice pc.

| Jenner_Raoul_2000 a răspuns:

Stiu ca il face mai rapid sau ceva de genul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xByte):

Asa copiat e usor explica ca sa inteleg ca asa a caut si el pe internt...