| Marius1789 a întrebat:

La ce ajută memoria plăcii video? Dar de la procesor?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Memoria placii video = Compatibilitate jocuri si rezolutie!
Procesorul nu are memorie ci putere de procesare /lucrare ce se masoara in GHZ, cu cat e mai mare cu atat e mai bun la toate : jocuri, convertiri etc. Bafta!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Treb sa stii mai intii ce face memoria si intelegi.Calculatorul trebuie comparat cu ceva, cu o echipa de muncitori de ex unde ai muncitori, sef, magzioner si etc.Cind tu dai o comanda de fapt dai comanda procesorului.Acesta la rindul lui cere ce are nevoie cui? Memoriei RAM.Aceasta merge la hard disk si cere ce are nevoie si traseul invers apoi pina la procesor.Acum ca lucrurile sa mearga mai rapid, mai bine ce s-a facut? Sau marit memoriile si sau aplicat si altor componente in afara de RAM cum ar fi la placile video si harduri.Cind RAMU cere ceva de la hard acesta ii aduce ce sa cerut plus inca ceva peste, legat, sau cit de cit in legatura cu ce sa cerut.Ramu merge la procesor cu ce i sa ordonat plus alea peste.Proceosrul poate cere apoi alte chestii si memoria fiind incarcata cu mai mult i le poate da mult mai rapid, deci scuteste sa-i zicem asa un drum.Asta e asa o explicatie mai empirica.Cam asa e si cu memoria la placa video si la hard, se incarca acea componenta cu mai multe info decit i se cere sa le aibe la indemina.Cu cit poate stoca mai mult cu atit posibilitatea sa aiba ce urmeaza sai fie cerut este mai mare, deci timpul de reactie sa fie mai scurt.Deci astea face ca toate procesele sa se desfasoare mai rapid.Bine ca toate merg pina la o anumita capacitate in fctie si de alte chestii.

| Kenwill a răspuns:

Memoria placii, aka VRAM, e folosita pentru stocarea date mai exact pentru stocarea de "textures" (da in engleza cuz fu*k logic). Cand memoria asta se epuizeaza, performanta scade considerabil pentru ca trebuie sa ea trebuie sa 'schimbe' informatiile de pe disc. Mno scuze nu prea sunt bun la explicat chestiibig grin
De la procesor? Poate RAMthinking Pentru a stoca date, temporar.

| Kenwill a răspuns (pentru Kenwill):

Da si de rezolutie am uitat sa zis scuze laughing