| SlenderMan299 a întrebat:

La ce ajuta memoria placii video?

6 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Memoria video stocheaza texturile jocurilor. Cu cat rezolutia ai mai mare cu atat texturile vor ocupa mai multa memorie. Acum ceva vreme se spunea ca o placa video de 1GB e buna pentru 1920x1080 dar au aparut jocuri cu texturi mai complexe si e nevoie de cel putin 1.5GB pentru ele. De exemplu Crysis 3 pe 1680x1050 si very high consume 1.3 GB de memorie a placii video. Dar sa stii ca nu orice placa video de 2GB este si buna. De exemplu nvida gt630 de 2GB poate rula crysis 3 cu 30 fps numai la low settings si 1280x720. Un GTX 760 de 2GB scoate 40 fps pe very high si 1920x1080.

| SlenderMan299 explică (pentru Zangetsu):

Eu am un Nvidia Geforce GT 750M 4 GB.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Sa iti spun care e chestia la placa video. La placa video conteaza frecventa ei. Si memoria conteaza daca vrei sa joci pe mai multe monitoare. De exemplu daca joci pe un singur monitor 1GB este suficent. Daca vrei sa joci pe 3 monitoare(de ex la jocuri racing) iti trebuie cel putin 2GB. Funda?

| ZethKode a răspuns:

Hei! Placa video te ajuta la "citirea" programelor si respectiv la redarea corecta a jocurilor video. Cu cat memoria ram a placii video este mai mare, cu atat jocurile vor functiona mai bine. Placa video utilizeaza megabytes ca masura, iar aceasta poate ajunge la marimi foarte mari. Dar placa video nu functioneaza singura, ai nevoie si de driver. Acesta este un program ca un fel de "ghid" pentru placa video, care face ca placa video sa functioneze corect. De obicei calculatoarele noi care au placa video au si driver-ul instalat. Daca nu, cand cumperi o placa video, primesti si un CD cu driver-ul de instalare. Daca cumva CD-ul e pierdut, nu e nici o problema. Driverele sunt gratuite si le poti descarca de pe internet scriind pe google modelul placii video. Bafta!

| Styleboss a răspuns:

Ajuta la instalare si la functionarea jocurilor, cu cat placa video e mai mare cu atat iti vor merge jocurile cat mai bine

| Cristian_Florin_1997_cJrE a răspuns:

Ajuta mai bine la functionare jocurilor. Daca nu ai placa video buna nu iti vor merge anumite jocuri... funda?