| angus35 a întrebat:

Cu ce program as putea pune diacriticile peste tot in word? Am incercat cu autocorrect dar imi alineaza prost cuvintele.

2 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Neajunsul asta l-am avut si eu. Ai o fereastra pe care o deschizi de la Insert Symbols. Dar e destul de greu cand ai nevoie sa te duci pentru fiecare diacritica in parte la fereastra respectiva. Uite ce sa faci ca sa rezolvi totul foarte simplu si comod. Intra pe diacritice.ro si descarca programelul ala. Il instalezi si dupa aceea te uiti pe videoclipurile de pe pagina in functie de ce windows ai. Trebuie sa schimbi niste setari de limba. In principiu e cam acelasi lucru, le gasesti doar usor diferit. Tu intra in Control Panel, cauta Clock, Language and Region, apoi du-te la change keyboard and input methods. Trebuie sa se deschida o fereastra si de acolo cauti butonul Change keyboards. Se mai deschide o fereastra. Daca ai instalat programelul descarcat de pe site, in fereastra respectiva, intr-un camp in care scrie ceva de genul English US, dai click pe el si apare un meniu derulant. Acolo in lista trebuie sa ai Romana Alt dreapta cu diacritice. Il alegi pe asta si il faci default, apoi il stergi pe cel cu engleza, dai apply si inchizi. Acum ar trebui sa mearga. Cum functioneaza toata treaba: cand vrei sa scrii cu diacritice, apesi pe alt dreapta si apoi pe litera respectiva. Atentie, pentru â apesi pe q si pentru ă apesi pe a. Pentru î este i ţ-t, ş-s etc. Pentru litera mare apesi si pe shift(oricare) si pe alt(dreapta)
Sper ca ti-a fost de folos!
Sa imi spui daca te-ai descurcat.
P.S.
Ar mai fi varianta cu setarea tastaturi pe limba romana, dar te dai peste cap, de-asta am optat pentru varianta de mai sus-si care este mai comoda, de altfel.

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Apesi pe shift+alt ca sa scrii cu diacritice. Diacriticile le gasesti pe tastatura un partea dreapta(acolo unde e virgula, punctul, semnul intrebarii, etc.
Bafta! happy