| costinvlad a întrebat:

Cum aflu interfata HDD? Eu am un Asus x55u sx008d. Are Sata II sau Sata III?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un HDD nu contează, nu trece de 3Gb/s(Sata 2)

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Egal se potriveste indiferent de tipul de sata

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Descarci aida si afli simplu

| dfeel a răspuns:

E S-Ata 3.

Bula
| Bula a răspuns:

Conform specificatiilor, are SATA 3Gb/s (daca are HDD original de 320 GB, cu 5400 rpm).

| anonimg a răspuns:

Nu este nici sata 3, nici sata 2; ci este doar sata. Deci este mai vechi decat sata 3 si sata 2.
https://www.pcgarage.ro/......n-hd-6290/

Se pare ca orice laptop Asus care incepe cu X55U are sata:
https://www.asus.com/us/Laptops/X55U/specifications/

Nu poti sa schimbi hdd-ul intern cu un hdd intern mai rapid.
Dar poti sa iti iei un hdd extern mai rapid care are usb 3.0: https://www.pcgarage.ro/......ta-usb-30/

| dfeel a răspuns (pentru anonimg):

Faptul ca ei au scris doar SATA nu inseamna ca e SATA-I. Nu are cum sa fie SATA-I din moment ce SATA-III a fost lansat in 2009 si laptopul asta e mult mai nou. Este SATA-III din cate stiu eu.

| anonimg a răspuns (pentru dfeel):

Posibil să ai dreptate. E ciudat să aibă sata.
Dar cel mai sigur este ca cei de la Asus Romania să fie sunati.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Daca este Sata 2 pot pune un sata 3? Are interfata/conectori Sata 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

Sunt compatibile, merge atât între ele cât și sata 2 pe sata 3 și sata 3 pe sata 2. Numai că în ultimele cazuri viteza limită e de sata2(ceea ce hardurile de azi oricum nu ating).