| DeathSquad333 a întrebat:

Cum as putea sa imi fac tastatura sa imi inceapa cu litera mica cand scriu? De fiecare data imi apar la tastatura pana nici nu am scris literele mari. Cand apas pe prima doar prima ramane mare. Ei bine eu vreau sa imi inceapa cu litera mica.
Aveti vreo idee unde as putea sa umblu ca sa imi iese asa?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă este vorba de tastatura telefonului nu ai ce face. Așa este programat să scrie.
Mai așteaptă răspunsuri.

| relian a răspuns:

Intra in setari, acu nu stiu ce telefon ai, dar sigur la setari ai posibilitatea asta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tastatura telefonului e setata asa, ca pentru agramatii care nu stiu ca fraza incepe cu litera mare. De-aia, dupa ce tastezi punct, iti apar iar literele mari.

| Iote a răspuns:

Tu stii sa scrii corect gramatical? De ce sa incepi sa scrii cu litera mica? Corect este sa inceapa cu litera mare.
De altfel, vad ca intreaga ta exprimare din intrebare este agramata.

| Ineys a răspuns:

Nu mai apesi pe shift cand incepi sa scrii. ( Nu ai specificat despre ce tastatura este vorba ).

| PainTech a răspuns (pentru Iote):

" De ce sa incepi sa scrii cu litera mica? Corect este sa inceapa cu litera mare."

Ai incercat vreodata sa scrii un script pe telefon sau sa lucrezi la ceva intr-un sistem case-sensitive? Activitatea tuturor nu se reduce doar la scris mesaje / comentarii. Unii poate au si alte activitati la care litera aia mica conteaza, daca nu e chiar obligatorie.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Daca folosesti un telefon Android urmeaza pasii ( pot fi putin altfel pe alte modele, dar in mare ideea e aceeasi ) :
- Intra in setari
- Sistem
- Limba si metoda de introducere
- Tastatura virtuala
- GBoard ( presupunand ca folosesti tastatura default )
- Corectarea textului
- Auto-Capitalizare ( are un intrerupator in dreapta, il opresti )

Asta e tot. Acum propozitiile nu vor incepe automat cu majuscula.
=======================
O zi buna!

| AVAlansa149qwp a răspuns:

Daca ai Samsung poti face asa:
- intri la "setari"
-"afisare"
-"limba si tastatura"
-"tastatura virtuala"-"Tastatura Samsung"
-"introducere inteligenta"
-dezactivezi "majuscula automata"