| Smecher_Nuti_1999 a întrebat:

Cum este Aliexpress? E de incredere? Ma poate ajuta cineva care a folosit? Sau stie exact? Multumesc!

6 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Cam toate sunt chinezarii dar e ok site-ul, oricum totul e made in china peste tot laughing. E la fel de incredere ca amazonul sau ebay-ul.
Ce nu mi-as lua de pe aliexpres sunt iPhone-uri sau alte telefoane gen Samsung, Nokia... Xiaomi mi-as lua a oricum e chinezesc si cica sunt decente la pretul pe care il au laughing.

| Violleta2022 a răspuns:

Total de acord cu AlexCritsi97!
Nu as recomanda sa cumperi de pe AliExpress, Ebay ori Amazon nimic cu tehnologie inalta (telefoane, aparatura electronica) pentru ca risti sa cumperi un fake, indiferent cat te asigura vanzatorul ca nu este.
Cumnatul meu a patit-o cu un telefon pe care vanzatorul chinez a confirmat in scris ca-i 100% original, dar pretul era super avantajos si cand a ajuns la cumnata-miu si i-a verificat serial number-ul ca sa poata sa-i faca update-urile, a constat ca este contrafacut. A anuntat imediat conducerea site-ului de unde a cumparat ca a primit un fake, atasand probe de la verificarea telefonului si de asemenea confirmarea vanzatorului, s-a deschis caz de disputa si in final, Aliexpress i-a dat banii inapoi cumnatului meu.
Deci, nu te bucura ca ce vezi pe site-urile astea sunt mai ieftine, pentru ca nu sunt originale, nu au cum sa fie originale, mai ales cand afirma ca sunt noi.

| Smecher_Nuti_1999 explică (pentru AlexCristi97):

Nu vreau sa cumpar ceva scump adica. doresc doar o piesa pentru un Philips s398(touchscreen) la noi in Romania am gasit la 400 lei. Cu tot cu display(nu original desigur) pe aly expres am gasit la 200. Lei Sau doar Touchscreenul 13 euro dar nu stiu Cum merge adica transportu si restul. Cred ca nu ma voi baga la vreo comanda

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Smecher_Nuti_1999):

Dureaza foarte mult transportul gen 1-2 luni dar e gratis si iti ajunge la posta (vama-posta, acolo unde vin toate coletele din afara europei). Primesti acasa in posta un tichet care te anunta ca ai un colet si iti scrie acolo cand si unde sa te duci.

| Smecher_Nuti_1999 explică (pentru AlexCristi97):

Pai eu sunt. Din Galati (nu din oras dintr-o comuna ) unde ma pune sa ma duc dupa el poate ajunge la posta din comuna? La un fan courier ceva? Ce trebuie. Sa platesc. Si cum merge strategia

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Smecher_Nuti_1999):

Cred ca trebuie sa te duci in Galati dupa el, nu stiu sigur.