| gabubu95 a întrebat:

Cum pot afla si eu daca un Nokia 8800 Gold Arte este original? HELP me plss! dau funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| Siyah a răspuns:

Http://www.numberingplans.com; Baga IMEI-ul aici si apasa analyse. Daca il gaseste, e original si poti sta fara grija!;)

10 răspunsuri:
| bistriteanul a răspuns:

Stiu ca exista multe replici dupa Nokia 8800 Gold! Uita-te cu atentie cand il deschizi daca apar cele doua maini si semnul Nokia! O alta varianta ar fi sa intri in meniu, la setari, conectivitate, iar daca iti apare Nokia PC Suite sigur va fi original!

| Siyah a răspuns:

Pai. ai avea cateva variante. De exemplu, daca il conectezi la PC si Nokia PC Suite nu il recunoaste inseamna ca e "umblat" la soft; codul IMEI inscriptionat pe telefon nu coincide cu cel afisat cand tastezi *#06#; verifica daca ii merg codurile gen *#0000#, care iti afiseaza data fabricatiei si versiunea de soft.

| Siyah a răspuns:

Atunci... sorry! Inseamna ca te-ai pacalit cand l-ai cumparat sad Presupun ca l-ai luat de pe net&stuff? nu?

| gabubu95 explică:

Codurile de genul *#06#.*#0000# merg.si imei este identic cu cel de pe spate.scrie made in finlanda.crying nu stiu cm sa aflu crying

| gabubu95 explică:

Deci am intrat pe sit ala happy si imi arata ca IMEI e de la Nokia 8800 Carbon Arte nu gold arte cryingcrying

| gabubu95 explică:

E nu am dat la schimb un Nokia e63...

| YoBogdan97 a răspuns:

Eu nu stiu care este diferenta la asta sau la chinezarie dar stiu una tinand pe tasta 0 intra pe itnerner doar originalul si ecranul este putin mai micut la cel original daca ai vrea sa vezi sau sa stii mai multe iti dau idul lu vamriu c0c0_k1
funda plz

| YoBogdan97 a răspuns:

Mai buna e variant mea pentru ca exista multe chinezarii de acest fel care folosesc codul 0000 dar sepcific dar coincid la perfectie cu cel real cel mai bine e sa faci cum am zis eu 8800 gold are acelasi lucru ca si Nokia n97 cu chinezariile citeste cu atentie ce am zis eubig grin

| msdro2 a răspuns:

Un baiat ar vrea sa-i dau un LG k501 pe un Nokia gold arte. si azi mil arata ma uit daca imeiu e compatibil si daca e il iau farA PROBLEME happy

| Marian_David_1987 a răspuns:

Nokia 8800 carbon art se gaseste intr-un fake 1:1 doar k singurele treburi care nu merg la el e codul cu stelutza, diez 7780 diez, ar trebui sa-ti de-a restore factorry settings ceea c nu se intampla la unul fake si de pe tasta 0 chiar daca tii apasat niciodata nu va intra pe net, iar cu cablul de date la PC Suite nu va merge niciodata. Windows-ul il deschide fisier k at cand conectezi un stick de memorie.in spatele tel sub baterie se gaseste folia cu datele lui iar sub folie se gaseste un slotcard de 4 gb care in mod normal la Nokia original memoria interna e de 4 gb si are slotcard numai k in acelasi loc e amplasat si asa-zisul hard de 4gb, mare atentie la ce cumparati sa nu va intepati baieti.